Heegaard floer homology
Heegaard floer homolojisi
  1. Tez No: 216308
  2. Yazar: TAYLAN BİLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ETGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Heegaard Floer homolojisi, yakın geçmişte ortaya çıkan, kapalı ve yönlü 3-çokkatlılarasonlu üreteçli değişmeli grup dizisi eşleyen bir değişmezdir. Kullanılan yapılar düğüm vezincirler için de genişletilebilir.Heegaard Floer homolojisinin tanımlanması bir çok teknik detay gerektirmektedir. Bunlardanbazıları bir 3-çokkatlının Heegaard ayrışımları ve Heegaard diyagramları, yüzeylerinsimetrik çarpımları ve bu simetrik çarpım uzaylarında birtakım disklerin holomorfik temsillerininsayılmasıdır. Bu işlemlerin bazılarında yapılacak küçük değişiklikler, farkli homolojiçeşitlerinin tanımlanmasına olanak tanır.Bu yapılara birkaç ek veri ekleyerek, bir 3-çokkatlının içerisinde düğüm ve zincirlerbelirlenebilir. Böylece, yukarıda bahsi geçen yapılar düğüm ve zincirler için değişmezlerolurlar. Bunlara düğüm (veya zincir) Floer homolojileri adı verilir. Bu çalışmada sadece 3boyutlu küredeki düğüm ve zincirler incelenmiştir, ancak yapılanlar genel kapalı ve yönlü3-çokkatlılar için de geçerlidir.Son bölümde ise, bazı özel Heegaard diyagramları kullanılarak, düğüm ve zincir Floerhomolojilerine kombinatoryal bir bakış açısı sunulmuştur. Ayrıca, yonca ve sekiz şeklidüğümlerinin homoloji gruplarına dair hesaplar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
P. Ozsvath and Z. Szabo recently introduced Heegaard Floer homology, an invariant forclosed oriented 3-manifolds associating to each such manifold a sequence of finitely generatedabelian groups. The construction has also been extended to an invariant for knots, and thenfor links.The definition of Heegaard Floer homology involves many steps, such as Heegaard decompositionsand pointed Heegaard diagrams of 3-manifolds, symmetric products of surfacesand counting some holomorphic representatives of disks on the symmetric product. Certainvariations concerning these steps lead to four different types of homologies.With additional basepoints in the Heegaard diagram, one can obtain knots or links ina 3-manifold and consequently the Heegaard Floer homologies become invariants for knotsand links. They are called knot (or link) Floer homologies. In this thesis, only knots andlinks in the 3-sphere are studied, but it should be noted that the ideas are applicable forknots and links in an arbitrary closed oriented 3-manifold.In the final chapter, we analyze a combinatorial way of computing knot and link Floerhomologies, due to C. Manolescu, P. Ozsvath, and S. Sarkar. The idea is to use somespecial Heegaard diagrams, in order to project the knot to a grid diagram and compute thedifferential map in a purely combinatorial way. We also include computations of knot Floerhomologies for the trefoil and the figure eight knot with the help of the MATLAB software.