The pharmacist's substitution strategy in the presence of manufacturer quantity discounts and an empirical study on the cost effects of rx-to-OTC switch in Turkey
Üretici miktar iskontoları varlığında eczacının ikame stratejisi ve Türkiye'de reçeteliden OTC' ye geçişin maliyet etkileri üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 216312
- Danışmanlar: DR. ÖZDEN GÜR ALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışması ilaç endüstrisi ile ilgili bir veriye dayalı bir de teorik çalışmadan oluşmaktadır.Türkiye'de, 2006 yılı Temmuz ayından itibaren yüzden fazla ilaç geri ödemeden çıkarılmıştır. Hükümetin bu politikası, bazı ilaç kategorilerinin reçeteliden tezgah üstü (OTC) statüsüne geçişinin ilk adımı olarak yorumlanmıştır. Tez çalışmasının ilk bölümünde, bu değişikliğin hem geri ödeme kapsamından çıkarılan ilaçların hem de onların muadili olabilecek ve halen geri ödenen ilaçların tüketimine etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda geri ödemeden çıkarılan ilaçların talebinde anlamlı derecede düşüş görülmüştür. Daha önemlisi, incelenen bazı ATC gruplarında, muadil ilaçlara yapılan harcamada, geri ödeme kapsamından çıkarılan ilaçlara yapılan harcamada görülen düşüşten mutlak değerce daha fazla bir artış gözlenmiştir. Bu nedenle, hükümetin yeni geri ödeme politikasının hedeflendiği gibi harcama düşüşü sağlamaması, hatta ilaca yapılan toplam harcamada artışa neden olması mümkündür. Bu çalışmada, konu ile ilgili literatürde ilk kez olmak üzere, ilaçların reçeteli durumdan OTC statüsüne geçişinin üçüncü parti ödeyiciler için, alternatif ilaçlara talep kayması ile açıklanan, bir maliyet artışı riski taşıdığına dikkat çekilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, ilaç ikamesi yapabilen bir eczacının, üretici miktar iskontoları varlığında, kar maksimizasyonu modeli geliştirilmiştir. İlaç üreticilerinin, eczacının ikame gücünden faydalanma amacıyla cazip miktar iskontoları sunması ilaç endüstrisinde yaygın bir durumdur. Bu çalışmada; üretici miktar iskontoları durumunda, eczacının rasyonel ikame stratejisi ortaya konmuştur. En uygun sipariş miktarı ve ikame stratejisi konusunda çıkarımlarımız, tam ikamenin yalnızca ikame etmenin perakendeciye kar getirdiği durumda en iyi sonucu verdiğini, ayrıca iskontodan ve ikameden elde edilen toplam getirinin stok maliyetini karşılaması gerektiğini göstermiştir. İkamenin belirli bir maliyet getirdiği durumda, iskonto getirisi stok maliyetini karşılayamıyorsa perakendeci ikame etmemeyi seçer. Aynı durumda iskonto getirisi stok maliyetine göre yüksek ise, stok döngüsünde belli bir zamana kadar bütün talebi ikame edip kalan zamanda ikame etmeyecek şekilde bir kısmi ikame stratejisi en iyi sonucu vermektedir. Bu şekilde bir kısmi ikame stratejisi bildiğimiz kadarıyla literatürde ilk kez incelenmiş ve belirli koşullar için en iyi sonucu verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an empirical and a theoretical study focused on pharmaceutical industry.In Turkey, more than a hundred drugs have been removed from reimbursement since July 2006. Government?s recent reimbursement policy is interpreted as switching some drug categories from Rx (Prescription) to Over-the-Counter (OTC). In the first part of this thesis study, we analyze the effects of the change on consumption of both the switched drugs and their equivalent alternatives that are still reimbursed by the government. Our results suggest that there has been a significant decrease in the demand for the removed drugs, as expected. More importantly, in absolute terms, the increase in the equivalent drugs sales go beyond the decrease in removed drug sales for some of the ATC groups. Therefore, it is possible that the removal of these drugs from reimbursement may not produce the expected decrease in spending, and could even lead to an increase in total pharmaceutical expenditures. For the first time in the literature of Rx-to-OTC switches, we draw attention to the risk of increased cost to third-party payers due to the demand switch to reimbursed equivalent alternatives of the drugs that are made OTC available.In the second part of this study, we develop a mathematical model of the profit maximizing pharmacist who can substitute the requested drug with an alternative in the presence of manufacturer discounts. In pharmaceutical industry, it is common that pharmaceutical manufacturers provide attractive quantity discounts to the pharmacist in order to benefit from his substitution power. Our aim is to provide insights into pharmacist?s substitution strategy in the presence of manufacturer quantity discounts. The results of the study suggest that full substitution is optimal only when substitution is profitable for the pharmacist and the gain from quantity discount and substitution exceeds the holding cost. When the pharmacist incurs a positive substitution cost, no substitution is optimal if the discount benefit cannot compensate for the holding cost. Otherwise, the pharmacist engages in partial substitution by substituting all demand up to a point in the order cycle, beyond which holding costs make it unprofitable to substitute. To our knowledge, this study is the first to consider such a temporal partial substitution pattern. In addition, we show its optimality under specified conditions.