Preparation and characterization of biopolymeric nerve guides
Biyopolimerik sınır kılavuzlarının hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 216462
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR BAKİ DENKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kitosan kaplı kalsiyum aljinat yapı iskeleti, sinir kılavuzlarına aday olarak hazırlanmıştır. Sunulan çalışmada, doğrusal kanallara sahip sinir kılavuzu yapı iskeletleri dondurup kurutma yöntemiyle hazırlanmıştır. Hazırlanan bu yapı iskeletleri mikron yapısı, su tutma kapasitesi, geçirgenlik, mekanik özellik, in vitro degradasyon ve biyouyumluluk testlerine göre karakterize edilmiştir. Işık mikroskobundan alınan görüntülerle, yapı iskeletinin gözenek çapları Image-Pro Express programı kullanılarak ölçülmüştür. Gözenek çapları, sodyum aljinat konsantrasyonuna bağlı olarak 29 mikrometre ile 99 mikrometre aralığında değişim göstermektedir. Yapı iskeletlerinin su tutma kapasitesi gravimetrik ölçümlerle belirlenmiştir. Su tutma kapasitesi %500 ile %2000 arasında, sodyum aljinat konsantrasyonu, CaCl2.2H2O ve kitosan konsantrasyonuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Yapı iskeletlerinin degradasyon profilleri 370C'de NaN3 içeren fosfat tamponu içinde 13 hafta boyunca, kültür ortamında 5 gün boyunca değerlendirilmiştir. Degradasyon süresince, yapı iskeletlerinde fosfat tamponunda %33'luk, kültür ortamında %25'lik kütle kayıpları olmuştur. Kitosan kaplı kalsiyum aljinat yapı iskeletlerinin, molekül ağırlıkları 180-66000 Da aralığında değişim gösteren karbonhidrat ve protein moleküllerine karşı geçirgenliği optik yoğunluk ölçümleriyle belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; yapı iskeletlerinin HSA ve glikoz moleküllerine karşı geçirgen olduğu tespit edilmiştir. Kuru ve yaş yapı iskeletlerinin dikim esnasında ve ameliyat sonrasında yapısında bir değişiklik olup-olmayacağını belirlemek amacıyla mekanik dayanıklılık testleri yapılmıştır. Hidratasyona uğramış yapı iskeletlerinin fizyolojik koşullarda, yumuşak ve esnek olduğu bu testlerle belirlenmiştir. Son olarak yapı iskeletlerinin kan uyumluluk ve biyouyumluluk testleri yapıldı. In vitro kan uyumluluk, hücre yapışma ve MTT test sonuçları, kitosan kaplı kalsiyum aljinat yapı iskeletlerinin herhangi bir sitotoksik etkiye sahip olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Chitosan coated calcium alginate scaffold has been evaluated as candidate materials used as nerve guide. A novel procedure was developed by using freeze-dry processing to create nerve guidance scaffolds, with uniaxial linear pores. These scaffolds were characterized using microstructure, water uptake, permeability, mechanic strength, in vitro degradation and biocompatibility studies. Pore size of the scaffolds were measured by Image-Pro Express software (MediaCybernetics, USA). Scaffolds? pore size changed with changing sodium alginate concentration between 29 micrometer to 99 micrometer. Water uptake capacity of the scaffolds was determined using gravimetric measurement. The most effective parameters on the water uptake behaviour of chitosan coated calcium alginate scaffolds were selected as sodium alginate, CaCl2.2H2O and chitosan concentrations. Water uptake ratios between 500% to 2000% varied depending on these parameters. We examined the degradation profile of scaffolds certain periods of 13 weeks in PBS with NaN3 at 370C and 5 days in culture medium at 370C. The mass loss of the scaffolds was about 33% in PBS and about 25% in culture medium at the end of degradation periods. The permeability of different molecules like carbohydrate and protein ranging from molecular weight 180?66,000 Da across the chitosan coated calcium alginate scaffolds were studied with optical density measurement. HSA and glucose molecules easily diffuse across the scaffolds. The mechanical strength of the dry and wet scaffolds was studied to ensure that the scaffolds could withstand suturing and remain intact after surgery. The hydrated scaffolds were soft and flexible and stable under physiological conditions. Blood compatibility and biocompatibility studies of the scaffolds were performed. In vitro haemocompatibility tests, cell attachment studies and MTT assay results show that, the chitosan coated calcium alginate scaffold doesn?t have any cytotoxic effect.