Mini kanallarda nano partiküllü akışkanın sıcaklık performansının deneysel incelenmesı
Experimental investigation on the temperature performance of fluids with nano-particles in mini channels
  1. Tez No: 467411
  2. Yazar: ONUR SARICA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEVSER DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada mini kanallarda, nano akışkanların ısı transferi performansı incelenmiştir. Mini kanal çapı 2 ve 3 mm, kanal uzunluğu ise 90 cm seçilmiştir. Çalışma akışkanı su, su+alümina ve su+ bakır'dır. Deneysel çalışma parametreleri mini kanal çapı (D), mini kanal uzunluğu (L), hacimsel debi (V ̇=0.9 lt/dak), sıcaklık farkları (T=T1-T6), güç (Q ̇_giren= 70 ve 90 W), nano akışkan cinsi (alümina ve bakır), nano partikülün ağırlıkça oranı (suya göre=% 0.2, 0.4, 0.6)'dır. Deneysel çalışmaların analizleri sonucunda güç kaynağından verilen güç ve nano alümina ile nano bakırın sudaki ağırlıkça oranı artığında birim zamanda gerçekleşen ısı transferinin de arttığı belirlenmiştir. Bu çalışmada, birim zamanda maksimum ısı transfer, D= 3 mm, L=90 cm, Q ̇_giren= 90 W, debi=0.9 lt/dak, ağırlıkça % 0.6 alüminada, Q ̇_(maks.)= 89.47 W olarak tespit edilmiştir. Bu şartlarda, ısı transferi, suya göre % 12.4 artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, heat transfer performance of nano fluid in mini channels is examined. Mini channel diameters and length are chosen as 2, 3 and 900 mm, respectively. Examined fluids are water, water + alumina and water + copper. Experimental parameters are mini channel diameter (D), mini channel length (L), volumetric flow rate (V ̇= 0.9 l/min), differences in temperature (T =T1-T6), power (Q ̇_in= 70 and 90 W), types of nano fluid (alumina and copper) and weighted proportion of nano particles (0.2%, 0.4%, and 0.6% with respect to water). As a result of the analysis of the experimental studies, it has been determined that the heat transfer per unit time increases, as the power supplied from the power source along with the nano alumina and nano copper weight ratio in the water are increased. In this study, maximum heat transfer rate has been determined at the conditions of D= 3 mm, L= 90 cm, Q ̇_in= 90 W, flow = 0.9 l/min, %0.6 alumina with Q ̇_(maks.)= 89.47 W. Under these conditions, the heat transfer increases by 12.4% compared to water.