Kentsel alanlardaki akarsuların ekolojik açıdan değerlendirilmesi; Meriç nehri örneği
Evaluation of the ecological aspects of rivers in urban area studies on Meric river
  1. Tez No: 216567
  2. Yazar: EMEL BOLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ELİF EBRU ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Nehir kıyıları tarih boyunca yerleşim alanları için suya yakın olma ihtiyacı ve kıyıya ait toprakların verimli olması sebebi ile ilk tercih edilen alanlar olmuştur. Günümüzde nehirler farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Kullanım daha çok nehirlere müdahale şeklinde olmaktadır. Beden ve çevre temizliği için gerekli olan suyun temini nehir kaynakları üzerinde barajlar ve enerji üretimi için de hidroelektrik santralleri kurularak karşılanmaktadır. Ayrıca akarsulardan tarımsal üretim, sanayi üretimi, taşımacılık, spor ve rekreasyon alanı olarak faydalanılmaktadır. Nehirlerin kullanımında çeşitliliğinin artması sonucu doğal yapıları olumsuz yönde etkilenerek ekolojileri zarar görmektedir. Kentlerdeki nüfus artışına bağlı olarak doğal kaynakların kullanımı da artmaktadır. Kaynak kullanımında ekolojik değerlerin gözardı edilmesi sonucunda tükenme boyutuna varılmaktadır. Akarsular ve dolayısıyla kıyılar bu durumdan en çok etkilenen doğal kaynaklarımızdır. Zararı en aza indirmek ve akarsulardan ekolojik yapılarını bozmadan yararlanmak için uygun alan kullanımının belirlenmesi önem taşımaktadır. Kentsel alanda kalan akarsuların ekolojik özelliklerinin, kentin gelişme sürecinde dikkate alınması sürdürebilirlik açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma ile Meriç Nehri'nin kentsel kullanım sonucunda doğasındaki değişimler ortaya konmuş ve ekolojisinin sürdürülebilirliğine yönelik öneriler geliştirilerek öneri kullanım paftası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history settling near river banks has always been the first choice because of fertility of lands and supplying water needs. Nowadays rivers are used for different purposes. This usage mostly happens with the intervention of people to rivers. Water needs for body and environmental cleaning are met by dams on river and for energy consumption by hydro-electric power plant on river. Furthermore rivers are used for agricultural production, industrial production, shipping, sports and recreation. The result of using rivers for various purposes affects their natural structure negatively and their ecology suffers. As a result of population growth in urban area the usage of natural resources is increasing. Disregarding of ecological values causes the depletion of sources. Rivers and their banks are affected most.It is important. It is important to determine the most adequate usage in order to minimise the damage and benefit from rivers without destroying ecology . Taking into consideration of the ecological features of rivers during the developing of the area is important for the continuity of ecology in this study the changes in the ecology of Meric River resulting from urban usage are introduced and sugesstions related to the continuity of ecology are proposed.