Ankara çayı örneğinde kentsel alanlardaki akarsuların ekolojik çerçevede irdelenmesi
Ecological framework analysis of urban streams in the example of Ankara river
  1. Tez No: 548699
  2. Yazar: ZEYNEP ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kentsel alanlardaki su sistemlerinin yapısı değiştirilmiş, bozulmuş ve kentten koparılmıştır. Bunun sonucunda; akarsu akış rejimi değişmekte, infiltrasyon azalmasıyla taşkın artmakta, yeraltı taban suyu seviyesi düşmekte, akarsu biyolojisi bozulmakta ve rekreasyonel değeri azalmaktadır. Çalışma ile kent içinde baskıya maruz kalmış akarsuların fonksiyonlarının sürdürülebilirliği için ekolojik yönden incelenip kentten koparılmış olan akarsuların doğaya ve kente yeniden kazandırılması hedeflenmiştir. Akarsu, ekolojik yönden su zonu ve kenar zonu olarak iki bölümde incelenmiştir. Su zonundaki değerlendirme kanal yapısı ve doğal akarsu yatağı incelenerek yapılmıştır. Kenar zonu ise kentsel yoğunluğa göre beş farklı bölgeye ayrılmış ve alan kullanımlarının ekolojik göstergeler üzerindeki etkileri hesaplanmıştır. Akarsuyun doğaya ve kente yeniden kazanımı için çevresel planlama ve yönetim stratejileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The structure of water systems in urban areas has been altered, deteriorated and detached from the city. As a result; stream flow regime changes, flood increases with infiltration decrease, groundwater level decreases, stream biology deteriorates and recreation value decreases. The aim of the study is to restore the rivers, which have been examined from an ecological point of view, to the nature and to the city for the sustainability of the functions of rivers, which have been subjected to pressure in the city. The river is examined in two parts as water zone and edge zone. The evaluation channel structure and natural river bed in the water zone were examined. The edge zone was divided into five different regions according to urban density and the effects of land uses on ecological indicators were calculated. Environmental planning and management strategies have been introduced for the recovery of the river to the nature and the city.