Impact of new technologies : The case of information technology in developing countries
Yeni teknolojilerin etkisi: Gelişen ülkelerde enformasyon teknolojisinin durumu
- Tez No: 21657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ÜNAL NALBANTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZ Yeni Teknolojilerin Etkisi :Gelişen ülkelerde Enformasyon Teknolojisinin Durumu NIROOBAKHSH, Mahmood Yüksek Lisans Tezi, Sosyoloji Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr.H.Ünal NALBANTOÖLU Kasım, 1992, 107 sayfa. Gelişen ülkelerde enformasyon teknolojisinin toplumun temel ihtiyaçlarını karşıladığı görülmüştür.Uygulanması ise esas olarak sosyo-ekonomik programları etkileyen ve ekonomik gelişmeyi hızlandıran çok aşamalı bir süreçtir.Uygulama alanları başlıca hükümet, kamu sektörü, endüstri, ulaşım, servis sektörü, eğitim ve sağlıktır. Bu gelişme görünümlerinin çoğu kısa veya uzun vadeli projelerle planlanıyor ve zaman tüketici.Bazı ülkeler bu tekno- ekonoraik kavramı başarılı bir şekilde entegre edemeseler de, sözü geçen kavram yöresel ve evrensel seviyelerde-ki ekonomik ve sosyal ilişkileri büyük kârlara dönüştürüyor.Dolayısıyla, ilgili makamlar, engelleyici problemlerle ilgilenmek ve acil projelerin uygun çeşitlerini doğrulamak için yeni yöntemler oluşturuyorlar.Telelomunikasyon sektörü endüstrinin üretkenliğini arttırır, komputerize edilmiş sistemleri olan bilgisayar teknolojisi komplex karar verme işlemlerini özellikle organize edilmiş kuruluşlarda çözer, enformatik sosyal yardım servislerini geliştirir, mikroelektronikler hizli haberleşme işlemlerini düşük ücretle sağlar ve birlikte ekonomik gelişme ve ilerlemenin amaclariyla ilgili etkileri vardir.Teknik ve bilimsel kaynaklar hayatı kolaylaştırmak için düzenleniyor.Bunlar varolan yeteneklere eksikliklere veya özel gelişme yapilarina adapte olabilmek için kapital tekniklerin kullanilmasından çok, beraberinde yöresel iş gücünü getiren yeni teknolojileri tercih ediyorlar. Anahtar Kelimeler :Enformatik, Enformasyon Sistemleri, Bilgisayar Technolo j isi, Mikroelektronikler, Telekomünikasyon, örgütlenmiş Yeterlilik. Bilim Dalı Sayısal Kodu: 211.01.01 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPACT OF NEW TECHNOLOGIES : THE CASE OP INFORMATION TECHNOLOGY IN DEVELOPING COUNTRIES NIROOBAKHSH, Mahmood M.S. in Sociology Superv isor:Assoc.Prof.Dr.H. Ünal NALBANTOĞLU November, 1992, 107 Pages. It was found that, information technology in developing countries serve the function of inf rastructural needs of society. Its implementation is a gradual process, affecting mainly socio-economic programmes and accelerating economic growth. The major areas of application are in government, public sector, industry, transport, service sector, education, and health. Most of such development aspects are planned in the short or long term projects and substantially time consuming. This techno- economic framework creates new conditions for trans foming social relations at regional and global level through enormous benefits, even though some of the countries are not able to integrate it successful ly. Pol icymakers form new policies to deal with blocking problems and recognize suitable kind of urgent pro jects.Telecommunication sector through increasing productivity of industry, computer technology with computerized systems solve complex decision making processes especially in organizational settings, informatic by improving social welfare services and microelectronics at low cost availability with rapid information processing capability, together have impacts on the socio economic programs, economic growth and development.Technical and scientific resources are being managed to make life easier. These countries prefer new technologies which takes on regional labor force than use of capital techniques for adaptation to the existing capabilities, lag or particular pattern of growth. Keywords : Inf ormat ic, Microelectronics, Telecommunicat ion, Computer Technology, Inf orma t ion Sys terns, Organisational Efficiency. Science Code: 211.01.01 HI