Çalışanların yeni teknolojileri benimseme düzeyinin teknoloji kabul modeli çerçevesinde incelenmesi Zonguldak dDfterdarlığı örneği
An examination of employees' adoption levels of new technologies within the framework of the technology acceptance model: the case of Zonguldak Directorate of Finance
  1. Tez No: 974366
  2. Yazar: ONUR EKREM BARKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeler, kurumların iş süreçlerini ve çalışanların performanslarını doğrudan etkilemektedir. Hemen her alanda teknolojik gelişmelerle birlikte rekabet süreci hızlanmış, örgütler değişmekte ve gelişmekte olan bu teknolojiler karşısında tepkisiz kalmayarak kendi kullanım düzeylerine göre kurumlarını şekillendirmeye başlamışlardır. Savunma, Ekonomi, Ticaret vb. birçok alanda yeni teknolojiler farklı şekillerde de olsa benimsenmeye çalışılmış, etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kamu kurumlarında teknolojik dönüşüm süreçlerinin başarıyla uygulanabilmesi çalışanlarının yeni teknolojilere adaptasyonu ve bu teknolojileri benimsemesiyle yakından ilişkilidir. Bu gerekçeyle Davis (1989) tarafından geliştirilen Teknoloji Kabul Modelinin temel varsayımlarının Türkiye'de kamu sektöründe görev yapan beyaz yakalı çalışanlar bağlamında test edilmesi amacıyla yürütülen bu araştırmanın temel amacı beyaz yakalı çalışanlarda yeni teknolojilere ilişkin algılanan fayda düzeyi, kullanım niyeti ve yeni teknolojilerine ilişkin tutum değişkenlerinin yeni teknolojileri kullanım düzeyi üzerindeki etkilerine ilişkin görgül bulgulara ulaşmaktır. Araştırma kapsamında Zonguldak Defterdarlığına bağlı olarak görev yapan 121 beyaz yakalı çalışandan anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Ankette Teknoloji Kabul Modeli ölçeğine ilişkin 33 soruya yer verilmiş ancak araştırmanın güvenilirlik ve geçerlilik sınamaları sırasında“Algılanan Kullanım Kolaylığı”örtük değişkeni ve“Tutum”değişkenine ilişkin“1”soru ölçüm modelinden çıkarılmış; böylece araştırmanın gizil değişkenlerini ölçen toplam 21 soru ile analiz sürecine devam edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen temel bulgular“Algılanan Fayda”ve“Tutum”değişkenlerinin yeni teknolojileri kullanım niyeti üzerinde güçlü etkilere sahip olduğunu ortaya koyarken; niyet değişkeni gerçekleşen kullanım değişkenini oldukça güçlü ve pozitif yönlü olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, technological advancements directly impact the business processes of organizations and the performance of employees. In almost every field, the pace of competition has accelerated with technological developments, and organizations have begun shaping their structures according to their level of adoption in response to these evolving technologies, rather than remaining passive. In many areas as; defense, economy, trade, etc. new technologies have been adopted in various ways and have started to be used effectively. The successful implementation of technological transformation processes in public institutions is closely related to employees' adaptation to and adoption of new technologies. For this reason, the main purpose of this research, which was conducted to test the basic assumptions of the Technology Acceptance Model developed by Davis (1989) in the context of white-collar employees working in the public sector in Turkey, is to achieve empirical findings regarding the effects of the variables of perceived usefulness of new technologies, intention to use and attitudes towards information technologies on the level of use of new technologies in white-collar employees. Within the scope of the research, data was collected through a survey method from 121 white-collar employees working under the Zonguldak Directorate of Treasury. The survey included 33 questions related to the Technology Acceptance Model scale. However, during the reliability and validity tests of the research, one question related to the“Perceived Ease of Use”latent variable and one question related to the“Attitude”variable were removed from the measurement model. Thus, the analysis process continued with a total of 21 questions measuring the latent variables of the study. The key findings indicate that the variables“perceived usefulness”and“attitude”significantly influence the intention to adopt new technologies, while the intention variable has a strong and positive impact on actual usage.