Kentsel yayılmanın çevreye etkilerinin uzaktan algılama yöntemiyle belirlenmesi Ölüdeniz (Fethiye) örneği
Detection of environmental effects of urban sprawl by using remote sensing technology: An example of Ölüdeniz (Fethiye)
- Tez No: 216609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİLGÜN GÖRER TAMER, PROF. DR. VEDAT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son 20 yıldır yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinin çevrenin izlenmesi amacıyla kullanımı yaygınlaşmıştır. Arazi kullanımı ve arazi örtüsündeki değişimleri maliyetine oranla kısa sürede ve hassas bir ölçü düzeyinde tespit etmesi özelliğinden dolayı bir çok alanda uzaktan algılama yönteminin kullanıldığı görülmektedir. Bu alanların başında kentsel yayılmanın ve kentsel kullanımların çevre üzerindeki etkilerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar gelmektedir. Bu çalışmada uzaktan algılama tekniğini kullanarak ve Ikonos-2 uydu görüntülerinden faydalanılarak 2002 ve 2007 yılları arasında Fethiye Güney-Ölüdeniz-Kayaköy yerleşimlerindeki mekansal gelişme izlenmiştir. 2002 ve 2007 yılları arasındaki arazi değişimi belirlenmiş, kentsel yayılmanın çevre üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca iki tarih arasında meydana gelen arazi örtüsü ve arazi kullanım değişimlerini sınırlayan topoğrafya ve eğimin kentsel yayılmadaki rolü incelenmiştir. Çalışmanın en temel bulgusu, 5 yıl gibi kısa bir süre içinde orman ve tarım alanlarının hızla yapılaşmış çevreye dönüşmesidir. Orman alanlarında 3 km2, tarım alanlarında 2 km2 azalma olurken kentsel alanlar 10 km2 artmıştır.
Özet (Çeviri)
For last 20 years, usage of the high resolution satellite images to monitore the environment has been widespread. Due to the its sensitive measurement, low cost and short time features, use of the satellite images are widespread in many scope to detect the changes in landuse/landcover. Most common of these studies involves the detection of effects of urban sprawl and urban utilization on environment. Remote sensing is an important technique that is used in monitoring urban development and planning applications. In this study, effects of urban sprawl of Fethiye South-Ölüdeniz-Kayaköy area were monitorized by using the remote sensing technique and Ikonos-2 satellite images between 2002 and 2007 years. Land change were determined and effects of urban sprawl on environment were researched between 2002 and 2007. Additionally, the role of topography and slope which limit the land cover/landuse changes on urban sprawl in between 2002 and 2007. The main evidence of the study is the change of forest and agriculture areas to urban area in very short time such as 5 years. There has been 3 km2 decrease in forest area and 2 km2 in agricultural area, and 10 km2 increase in urban area.