Elektro erozyon ile iletken olmayan seramiklerin işlenmesi için yöntem geliştirilmesi
Development of a method for machining of non-conductive ceramics by electric discharge machining
  1. Tez No: 216608
  2. Yazar: GÖKHAN KÜÇÜKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Seramik malzemeler yüksek aşınma direnci, yüksek sertlik, yüksek ergime sıcaklığı ve kimyasal kararlılık gibi bazı temel özelliklerinden ötürü son zamanlarda endüstri alanında oldukça yaygın bir kullanıma sahip olmuşlardır. Bu çalışmada elektro erozyon ile işleme yöntemi (EEİ) ve buna bağlı yardımcı bir sistem kullanılarak yalıtkan seramik iş parçalarının işlenebilirliği için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. İş parçaları elektriksel iletken olmadığından dolayı yüzeyleri yardımcı elektrot (YE) ile kaplanmış ve yardımcı sistem içerisinde grafit tozu ve dielektrik sıvı karışımı kullanılmıştır. Bu sistem yardımıyla on iki değişik iş parçası delinmiştir. Her seramik iş parçası için değişik çalışma koşulları denenmiş ve en uygun işleme parametreleri belirlenmiştir. Malzemelerin elektriksel ve ısıl iletkenliği ile ergime sıcaklığının performans çıktıları olan işleme hızına, işleme derinliğine etkileri incelenmiştir. İşleme sonrası elde edilen yüzeylerin optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile fotoğrafları çekilmiş ve yorumlanmıştır. En yüksek işleme hızı ZrO2, Y2O3 katkılı ZrO2 ve TiO2 seramiklerinde, en düşük işleme hızı ve kötü yüzey kalitesi ise Al2O3 seramikte elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, ceramics have had wide utalisation in industrial applications due to their basic characteristics such as high wear resistance, high hardness, high melting point and chemical stability. In this study, a new method for machining of insulating ceramic workpieces with an assisting system in EDM was developed. In this study, surfaces of workpieces were covered with an assissting electrode since workpieces were not electrically conductive, and graphite powder and dielectric fluid mixture was used in assisting system. Twelve different workpieces were machined by using the system. Different process conditions were experimented for each sample and optimum machining parameters were determined. Effect of electrical conductivity, thermal conductivity and melting point of workpieces on performance outputs such as removal rate and machining depth were investigated. Optical and SEM (Scanning Electron Microscobe) surface photographs of sample surfaces taken after machining were discussed. The maximum removal rate was obtained with ZrO2, Y2O3 stabilized ZrO2 and TiO2 ceramics, and the minimum removal rate and the worst surface quality were obtained with Al2O3 ceramics.