Yerel yönetimler ölçeğinde planlamaya kadın katılımı: ?Ankara örneği?
Woman participation in planning at local government scale ?case of Ankara?
  1. Tez No: 216610
  2. Yazar: SEHER POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAL EKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yerel yönetimlerin demokratikleşmenin bir gereği olarak insan haklarını gözeten, daha şeffaf bir yapıya dönüştüğü ve bu dönüşümün gerçekleşmesi için katılım kavramını ön plana çıkardığı bilinmektedir. Katılımın sağlanmasına ve artırılmasına yönelik çalışma yapan yerel yönetimler, toplumun her katmanında yer alan dezavantajlı gruplar için çeşitli düzenlemeler yaparken kadınları çoğu zaman göz ardı etmektedir. Kentsel ve kamusal mekanın eşit kullanılabilmesi, yaşam çevreleriyle ilgili görüşlerin aktarılabilmesi ve kenti kadınların da sahiplenebilmesi için yerel yönetimlerde ve planlamada kadın katılımına destek verilmelidir. Bu çalışmada planlama disiplininde kadın katılımına yönelik olarak Ankara metropoliten alanındaki belediyelerin imar ve şehircilik birimlerinde çalışan teknik personel görüşleri toplumsal cinsiyet yönünden ele alınmakta, çalışma yaşamında karşılaşılan güçlükler, temsil sorunsalı, kentsel katılımın boyutu, kentsel problemlerin algılanma düzeyi ile cinsiyet duyarlı planlama konuları irdelenmektedir. Çalışmada teknik personel ve plancı olarak kadınların erkek meslektaşlarına nazaran farklı hassasiyete ve farklı mesleki görüşlere sahip olduğu varsayımından hareket edilmektedir. Çalışmanın amacı kadınların erkek egemen toplum yapısı içerisinde ikincilleştirildiğinin ve toplumsal cinsiyet ayrımına maruz kaldığının saptanarak kentsel yaşamda sorun, istek ve beklentilerinin erkeklerden farklılık gösterdiğinin ortaya konmasıdır. Dünya ülkeleri örnekleri incelendiğinde kadınlar için planlama ve katılımın feminizm hareketleriyle birlikte geliştiği görülmektedir. Ancak Ankara örneğinden yola çıkarak ülkemizdeki durum değerlendirildiğinde henüz cinsiyet duyarlı planlama ve aktif bir katılımdan söz etmek mümkün değildir. Kadınların planlama sürecinde yer alarak aktif kadın katılımının sağlanması için yerel yönetimlerde örnek modellerin oluşturulması, belediyeler ile kadın örgütleri arasında işbirliğinin sağlanarak katılımın öneminin vurgulanması ve en önemlisi cinsiyet eşitliği konusunda halkın duyarlılığının ve bilincinin yükseltilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Local governments are transforming to a more transparent structure in which human rights are respected as a necessity of the democratization process and in order to realize this transformation, the concept of participation stands in the forefront Local governments which endeavor to provide and increase participation, nevertheless disregard women while making some arrangements for various disadvantaged groups in the society. Participation of woman in local government and planning is necessary, for an equitable use of urban and public space and to increase the claim of women in the city. In this study the views of technical personnel of planning units in municipalities of Ankara metropolitan government is handled from a social gender point of view and issues such as difficulties in working life, representation problems, dimension of participation, perception of urban problems and gender sensitive planning issues are examined. The study starts from the hypotheses that woman ? as technical personnel and planners ? have a different sensitivity and professional view when compared to men colleagues. The aim of the study is to put forward that women are subordinated under men?s sovereign power in the society and that they are subject to social sexism while showing that their problems and demands in urban life differ from that of men. When we examine examples from other countries it?s seen that planning for women and participation have gained importance with feminist movements. However, when we examine Turkey departing from the case of Ankara we see that it?s not possible to talk about a gender sensitive planning and an active participation. In order to provide the basis for an active participation of women in the planning process, it?s necessary to build reference models, to provide for cooperation between municipalities and women organizations emphasizing the importance of participation and of most importance to raise the sensitivity and consciousness of the society in gender equity.