Uçucu küllerin beton kilitli parke taşı üretiminde kullanımının araştırılması
Research in usage of fly ashes in the production of interlocking concrete pave
- Tez No: 216611
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Uçucu kül (UK), termik santrallerde kömürün yakılması sonucu oluşan atık malzemedir. Bu yan ürün betonda puzolanik malzeme olarak kullanılmaktadır. Çimento veya beton üretiminde UK belirli oranlarda kullanılmaya başlamıştır. UK'ler beton üretiminde puzolanik katkı veya dolgu (filler) malzemesi olarak kullanılmaktadır. UK kullanım alanının arttırılması hem ekonomi hem de çevre kirliliği açısından önemlidir.Beton kilitli parke taşları, son zamanlarda oldukça yaygın kullanılmaktadır. Özellikle şehir içi yol ve kaldırımlarda, araç park alanlarında, ticari merkezlerde, fabrika çevreleri ve benzeri yerlerde yoğun çalışmalara maruz kalan bölgelerde kullanılmaktadır. Parke taşı üretimi, UK kullanımı için geniş hacimli bir alandır. UK'ün parke taşı üretiminde kullanılması, daha iyi parke taşı üretimi, ekonomiklik ve çevre açısından iyi bir yaklaşım olacaktır.Çalışmada üç farklı santralden elde edilen uçucu kül %10-20-30-40 oranda çimento yerine ikame edilerek kullanılmıştır. Üretilen parke taşlarının yarısı kontrol numunesi olarak kullanılmıştır. Diğer yarısı tuzlu küre maruz bırakılmıştır. Kilit taşlarının yarmada çekme, su emme ve aşınma özellikleri saptanmıştır.Genel olarak %10-20 UK ikameli numuneler, şahit numuneye benzer sonuçlar vermiştir. Tuzlu sulama kürü, erken yaşlarda, yarmada çekme dayanımını arttırırken, ileriki yaşlarda düşürmüştür. Diğer fiziksel özelliklerde, tuzlu su kürü etkisi altında, UK kullanılan numuneler daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Fly ash is a waste material which is produced in the thermal power plants by burning coal. This side product can be used as pozzolanic material in the concrete.Fly ash has started to be used in concrete production in certain amounts.Fly ashes are used as pozzolanic ingredients or filler materials. Increasing the usage areas of the fly ash is important for both economical and environmental reasons.The usage of the interlocking concrete pave has been increased recently. It is used in the areas in local roads and pavements, parking sites, commercial centers and industrial areas, which are exposed to intensive usage. Production of the concrete pave is a wide area for the consumption of the FA. The usage of the FA in the production concrete pave is a more high quality production, more economical and a more environmentally friendly approach.In this study, fly ash gathered from three different thermal power stations has been used as a substitude to cement in 10-20-30-40 % ratios.Half of the produced paves has been used as control example.The other half has been exposed to salt cure.The splitting tensile strenght and water absorbtion characteristics of the pave have been determined.Generally, the examples with 10-20% substitude, had outcomes similar to the witness example.While the salt cure has improved the tensile strenght in early ages, it has reduced it in older ages.In other physical properties, under exposure to salt cure, the examples with the fly ash had better outcomes.