Enerji kullanımının bölgesel ve sektörel dağılımının çok değişkenli istatistiksel analizi
Multi-variable statistical analysis of regional and sectoral distribution in energy use
  1. Tez No: 216612
  2. Yazar: MUTLU TARIK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN, PROF. DR. SERDAR YÜCESU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Teknik Eğitim, İstatistik, Energy, Technical Education, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ülkemizin değişik coğrafi bölgelerinde yer alan illerin, dengeli bir biçimde gelişmesinin sağlanabilmesi, ülke genelinde etkili bir kalkınma politikasının yürütülmesi ile mümkün olabilecektir. Ülke düzeyinde sağlıklı bir enerji politikası oluşturulabilmesi için, iller ve bölgelerin ölçülebilir ve birbirleriyle karşılaştırılabilir enerji üretim ve tüketim durumlarının bilinmesi büyük önem arz etmektedir. Enerji sektöründe, alt sistemlerin birbirini tamamlayıcı bir yapı içinde gelişebilmesi için, ülkemizdeki plansız, birbirinden bağımsız, kısa vadeli çözümler yerine, mevcut kapasitenin tespit edilmesi, ihtiyaçların belirlenmesi, kapasite doğrultusunda yatırımların yönlendirilmesi ve ülke geneline dengeli dağılımı sağlanmalıdır. Bu çalışmanın ana amacı, Türkiye'nin mevcut idari yapısı esasına göre, 81 ile ait, gelişmişliği yansıtan seçilmiş sosyal ve ekonomik göstergeler ile enerji yapılarını yansıtan göstergeleri kullanılarak, illerin, enerji yapılarının birbirleriyle ilişkilerini ortaya koymak, enerji üretim ve tüketim durumlarına göre benzer il gruplarını belirlemek, farklılaşan illeri tespit etmek, enerji kullanımlarına göre illerin sıralamasını yapmak yoluyla, Türkiye'nin enerji yapısını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Providing a balanced development for the cities located in various geographic regions of our country is possible with the application of an efficient development policy throughout the country. In order to create a healthy energy policy throughout the country, it is essential to know the measurable and comparable energy production and consumption situations of the cities and the regions. In energy sector, in order the sub-systems to have developed in a complementary structure, instead of the unplanned, independent, short ? term solutions, the existing capacity and the needs must be determined, the investments must be directed in line with the capacity and a balanced distribution throughout the country must be provided. The main reason for this study, based on the existing administrative structure of Turkey, and by using the selected social and economical indicators which reflect the development and also the indicators reflecting the energy structures of the 81 cities, is to reveal the energy structure of Turkey by revealing the relations between the energy structures of the cities, by defining the similar city groups based on the energy production and consumption, by determining the cities differentiating from each other, and by listing the cities based on their usage of energy.