Hemodiyaliz tedavisi gören hastaların koroner arter hastalığına yakalanma risklerinin asimetrik dimetilarjinin ve neopterin seviyeleri ile değerlendirilmesi
The evaluation with asymetric dimethylarginine (ADMA) and neopterin levels have risks to coronary arters diseases of patients undergoing hemodialysis
- Tez No: 216646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, böbrek yetmezliği olan hastalarda Asimetrik dimetilarjinin (ADMA) ve Neopterin (NP) düzeyleri arasındaki ilişkinin kardiyovasküler hastalıklar açısından değerlendirilmesidir. Hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda, kardiyovasküler hastalıklar en önemli ölüm nedenlerinden birisidir. Nitrik oksit sentazın (NOS) kompetatif bir inhibitörü olan ADMA, kardiyovasküler ve böbrek hastalıklarının bir biyomarkırı olarak tanımlanmaktadır. Neopterin, insan monosit ve makrofajlarından interferon-? aracılığı ile salınan, biyolojik fonksiyonu tam olarak anlaşılamamasına rağmen, uyarılmış hücresel immün yanıtın özgül olmayan bir biyokimyasal belirteci olarak bilinmektedir. Bu çalışmada hemodiyaliz öncesi ve sonrasında böbrek yetmezliği olan 33 hastanın ADMA ve NP düzeyleri, sağlıklı bireylerin oluşturduğu kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Serum ADMA ve NP seviyeleri yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) kullanılarak belirlendi. Serum ADMA ve NP düzeyleri diyaliz öncesinde kontrol grubu ile kıyaslandığında artmış bulundu. Bununla birlikte, serum ADMA ve NP seviyelerinde diyaliz sonrasında kontrol grubuna göre anlamlı ve belirgin bir düşme bulunmuştur. Diyaliz öncesinde ADMA ve NP seviyeleri arasında anlamlı ve pozitif bir korelasyon görünmezken, diyaliz sonrasında anlamlı ve pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Böbrek yetmezliği olan hastalarda hem ADMA hem de NP düzeylerinin yüksek olması koroner kalp hastalıkları için potansiyel risk faktörleridir. Bu mevcut çalışmada, hem ADMA hem de NP düzeyleri bağımsız risk faktörleri olarak gözükmektedir. Hemodiyaliz bu iki risk faktörünün elimine edilmesinde yeterli gelememektedir. Hemodiyaliz sonrası NP ve ADMA düzeyleri arasındaki korelasyon diyaliz etkinliği açısından değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to examine the relationship between Asymmetric dimethylarginine (ADMA) and Neopterin (NP) levels for cardiovascular diseases in patients with renal failure disease. The most important mortality cause is cardiovasculer disease with hemodialysis treatment patients. ADMA , an endogenous inhibitör of NOS , is increasingly recognized as a putative biomarker in cardiovaskuler an renal diseases. Neopterin, derivates from monocyte and macrophages via interferon-?, its known to be a nonintrinsic biochemical marker of stimulated cellular immune response although its biological function has still not been well understood. In this study, serum ADMA and NP levels of 33 patients with renal failure at before and after hemodialysis were compared with healthy control subjects. Serum ADMA and NP levels were determined by high performance liquid chromatography (HPLC). Serum ADMA and NP levels were found icreased when compared to controls at before dialysis. However serum ADMA and NP Levels were found statisticaly decreased when compared to control at after dialysis. Although there wasn?t any positive correlation between ADMA and NP levels at before dialysis. We found positive correlation between ADMA and NP levels at after dialysis.High concentrations both ADMA and NP levels in renal failure are potential risk factors for the cardiyovascular diseases. In thıs present study ıt seems that. Both ADMA and NP levels are independent risk factors. Hemodialysis did not hold out to eliminate these two risk factors in the serum. The correlation between ADMA and NP levels may be consideral in terms of effective dialysis at after dialysis.