Lazerle kesme işleminde kesme parametrelerinin kesme aralığı ve yüzey kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of cutting parameters on the kerf width and surface quality during the laser cutting process
- Tez No: 216645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, kesim işlemleri karbondioksit lazer tezgahında gerçekleştirilmiştir. İşleme parametreleri olarak; 1 mm, 2 mm, 3 mm ve 4 mm iş parçası kalınlığı; 1000 W, 1200 W, 1400 W ve 1600 W lazer gücü; 200 mm/dak, 250 mm/dak, 300 mm/dak, ve 350 mm/dak, lazer kesme hızı; 100 Hz, 500 Hz, 1000 Hz ve 1500 Hz lazer puls frekansı seçilmiştir. Duty %100, Basınç 10 kg/cm2, Odak -2, Kafa 7,5?, nozul çapı 1,5 mm olarak sabit tutulmuş. Yardımcı gaz olarak azot kullanılmıştır. Kesme işleminden sonra optik mikroskopta elde edilen görüntülerden kesme aralığı ölçümü, oyuk oluşumları ve ısı tesiri altındaki bölge büyüklüğü ölçümü yapılarak işleme parametrelerinin kesme kalitesi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Farklı parametrelerde yapılan lazer kesimleri sonucu yüksek güç ve yüksek hızlarda daha düzgün yüzeyler elde edilmiştir. Kesme hızının (ilerleme) artmasıyla, kesme aralığının azaldığı görülmüştür. Kesilen malzemedeki kalınlık artışı kesme aralığını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, carbondioxide laser machine is used for cutting processes. Processing parameters are selected as 1 mm, 2 mm, 3 mm ve 4 mm working piece thickness, 1000 W, 1200 W, 1400 W ve 1600 W laser output power, 200 mm/min, 250 mm/min, 300 mm/min ve 350 mm/min laser cutting speed; 100 Hz, 500 Hz, 1000 Hz ve 1500 Hz laser pulse frequency. Duty 100%, gas pressure 10 kg/cm2, Focus -2, Head 7,5?, nozzle diameter 1,5 mm are constants. Nitrogen is used as assisting gas. After the cutting process, by making the measurements of kerf width, stria formation, and heat affected zone size on the pictures taken with optic microscope, the effect of processing parameters on cutting quality is investigated. As a result of the laser cutting with different parameters, at the high powers and high speeds better surfaces were obtained. With the increasing cutting speed (feed rate), the kerf width decreased. If the thickness of the cut material increases, the kerf width also increases.