Bir türbülanslı akış modelinin varlığı ve tekliği üzerine
On the existence and uniqueness of weak solutions of the model of a turbulence flow
  1. Tez No: 216665
  2. Yazar: İBRAHİM ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde, türbülans hakkında kısaca bilgi verilip, bazı LES modelleri tanıtılacaktır. İkinci bölümde ise kullanılan notasyonlar ve temel kavramlar üzerinde durulacaktır. Tezin üçüncü bölümünde, Navier-Stokes ve ortalamalı Navier-Stokes denklemleri hakkında bilgi verilecektir. Dördüncü bölümde ise Smagorinsky modeli ile ilgili olarak literatürde bilinen bazı sonuçlar çıkarılarak, Smagorinsky modelinin zayıf çözümlerinin varlığı ve tekliği üzerine bilinen sonuçlar verilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the introduction part of the first section, information about the turbulent will be given briefly that some of the les models will be introduced. In the second part, notations and basic terms will be introduced. In the third part, information about the Navier-Stokes equations, on the average Navier- Stokes equations will be given. In the fourth part, some known results in the literature about the existence and uniqueness of weak solutions of the Smagorinsky LES model are studied.