Genelleştirilmiş stereografik izdüşüm ve inversiyon
The generalized stereographic projection and inversion
  1. Tez No: 216676
  2. Yazar: MAHMUT MAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ KARLIĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde temel kavramlar verilip ikinci ve üçüncü bölümlerde de, sırasıyla, v(nü)- indeksli n-boyutlu pseudoküreler için stereografik izdüşüm ve inversiyon tanıtıldı. Tezin orijinal kısmı olan dördüncü ve beşinci bölümlerde ise, sırasıyla, v(nü)- indeksli n-boyutlu pseudohiperbolik uzayın stereografik izdüşümü ve inversiyonu elde edildi. Son olarak altıncı bölümde de 3 boyutlu hiperbolik uzaydaki bazı özel yüzeylerin stereografik izdüşümü altındaki, görüntüleri 3 boyutlu Öklidiyen uzayda grafiklendirildi.
Özet (Çeviri)
This thesis is divided into six sections. In the first section, basic notions are given. In the second and third sections, the stereographic projection and inversion are devoted for n-dimensional pseudosphere with index v, respectively. Stereographic projection and inversion of n-dimensional pseudohyperbolic space with index v are obtained in the fourth and fifth sections which are original parts of the thesis. Finally, in the 3 dimensional hyperbolic space, the images under stereographic projection of some special surfaces are visualized in three dimensional Euclidean space.