Çimento harcında yüksek fırın cürufunun basınç dayanımına etkisi
Effect of blast furnace slag in cement ingredients on compressive strength
  1. Tez No: 216677
  2. Yazar: BÜLENT ÇINAR ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADRETTİN ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Chemical Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde portland çimentoları birçok yapının inşaatında kullanılan yapı malzemesidir. Bir yapıda aranan en önemli özellik ise basınç dayanımıdır. Özellikle su ile temas halinde olan deniz yapıları (köprü ayakları gibi ve yer altı su seviyesinin altında kalan yapılar), ve amonyum nitrat çözeltisi etkisine maruz kalan yapılar (fabrika ve depolar) hasara uğramaktadırlar. Bu çalışmada harçlı çimentonun basınç dayanımına, deniz suyu, amonyum nitrat çözeltisi ve standart kür ortamında %0, %10, %15 ve %20 oranlarındaki yüksek fırın cürufunun etkisi araştırılmıştır. Yapılan deneylerden elde edilen sonuçlara göre, yüksek fırın cürufunun standart kür ortamında erken yaşlarda dayanımı düşürdüğü, deniz suyu ve amonyum nitrat çözeltisi ortamında ise %10 oranında kullanılan yüksek fırın cürufunun basınç dayanımını arttırdığı, %15 ve %20 oranlarında kullanılan cüruflu numunelerin basınç dayanımlarının düştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Portland cement is the constraction material which is widely used in constructions at the present day. The most significant property of the concrete is the compressive strength. Especially water touched sea structures and the structures which effected by ammonium nitrate solution are damaged. In this work, the effect of addition of blast furnace slag on the ammonium nitrate, on the sea water and standard cure ambience proportion by 0%, 10%, 15%, 20% of ordinary cement ingredients has been researched. By the experiment results, at the standard cure ambience blast furnace slag is decreasing its compressive strength early ages, at the sea water and ammonium nitrate solution ambience 10% used blast furnace slag is increasing its compressive strength, by 15% and 20% slagged samples are decreasing their compressive strength.