Kontrollü hidrojen üretimi
Controlled hydrogen production
  1. Tez No: 216675
  2. Yazar: LEVENT NURALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ZÜHTÜ UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hidrojen üretimi farklı kullanım olanakları ve avantajları nedeni ile günümüzde yalnız üretimin gerçekleşmesi değil bu üretime ait kapasite, yüksek saflık ve düşük maliyet taleplerinin yükseldiği bir süreç içerisindedir. Bu çalışmada termokimyasal metot ile yüksek saflıkta hidrojen üretimi hedeflenmiştir. Suyun termokimyasal ayrışması işlemi prosesi için çalışmamızda Çinko metali kullanılmıştır. 425 0 C, 450 0 C, 475 0 C ve 500 0 C sıcaklıklardaki reaktör içerisinde eriyik halde bulunan Çinko içerisinden suyun geçirilmesi ile yüksek saflıkta hidrojen elde edilmiştir. Hidrojen içerisindeki su buharının tutulması sonrası GC cihazı ile yapılan gaz içeriği analizleri ile % 100 saflıkta hidrojen elde edildiği gözlenmiştir. Ayrıca Helyum taşıyıcı gazı ile sisteme su buharı enjeksiyon ile Hidrojen elde edilmesi çalışmaları yapılmıştır. Farklı giriş suyu ve su buharı debilerine göre kontrollü hidrojen gazı üretim akışlarına ait veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydrogen has wide range of usage and adventages in energy area. Not only realization of production but also assurance of high capacity, high purity and low production cost in hydrogen production proseses is required with increasing demand. The aim of this study is to produce high purity hydrogen by thermochemical method. Zinc was used for thermochemical water splitting reaction prosess. High purity hydrogen has been produced by water passing through the melted zinc in the reactor at temperatures of 425 0 C, 450 0 C, 475 0 C and 500 0 C. After capturing water vapour from hydrogen stream, gas analysis has been made by gas chromatography and 100 % hydrogen gas has been obtained. Besides, water injection as vapor has been also studied with carrier helium gas to produce hydrogen in the same system. Results have been obtained and analyzed for different hydrogen production rates according to controlled water and water vapour feed flow rates.