İstatistiksel süreç kontrol metodunun zincir üretiminde uygulanması
Application of statistical process control methods in a chain manufacture
- Tez No: 216686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ZEYVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering, Statistics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, zincir üretimi yapan bir işletmede İstatistiksel Süreç Kontrol (İSK) metotlarının uygulaması yapılmıştır. İSK metodundan Histogram, Kontrol Grafikleri, Sebep - Sonuç Grafiği, Süreç Yeterlilik Analizi ve Makine Yeterlilik Analizi Ø10 mm SAE 1008 zincirin yakma alın kaynağı sonrası kontrol dışı durumların tespiti için kullanılmıştır. İPK metodundan Pareto Analizi ise zincir çeşitlerinin üretiminde kullanılan makinelerin duruş sebeplerini tespit etmek için kullanılmıştır. Histogram, X-R Kontrol Grafiği, X-S Kontrol Grafiği ve Süreç Yeterlilik Analizinin uygulanmasında ve yorumlanmasında ?Custom / QC İstatistik Programı? kullanılmıştır. Makine yeterlilik analizi, Sebep-Sonuç Grafiği ve Pareto Analizinin uygulanmasında ve yorumlanmasında ise Excel'de hazırlanan program kullanılmıştır. Uygulamalar Şubat 2007 (ilk veriler) ve Temmuz 2007 (ikinci veriler) verilerine yapılmıştır. Şubat 2007 verilerinin değerlendirilmesinden tespit edilen kontrol dışı durum nedenlerine ve tüm makinelerin duruş sebeplerine göre düzenlenen rapor işletmeye üretim sürecini düzenlemesi için verilmiştir. İşletme üretim sürecinde bu rapor doğrultusunda üç aylık sürede düzenleme yapmıştır. Üç ay sonunda Temmuz 2007 verilerin değerlendirilmesinde işletmenin malzeme üretim kaybında % 2 - 3 (% 50), üretim maliyet kaybında 16,80 - 25,20 YTL (% 50) ve üretim süre kaybında 0,25 - 1 saat (% 50)'lik iyileşme sağlanmıştır.Ayrıca yakma alın kaynağı makinesinde sabit parametrelerde üretilen üç grup zincire kaynak deneyi ve sonlu elemanlar analiz çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, applications of Statistical Process Control (SPC) have been carried out. Histogram, control graphics, cause and effects graphics, process efficiency analysis and machinery efficiency analysis which are statistical process control methods (SPC) have been used to determine out of control situations after the chain flash butt welding of 10mm SAE 1008. Pareto analysis which is method of SPC is used to determine the reason of cessation of the machinery used in the production of all the chains. In the application and exposition of histogram, X-R control graphic, X-S control graphic, process efficiency analysis Custom / QC program has been used. In the machinery analyses, cause and effect graphic, and application and exposition of pareto analyses Excel has been used. The applications were made by he data from January 2007 (first data) and July (second data) 2007. The report edited according to the out of control reasons taken from the data from January 2007 and cessation reason of the machinery have benn given to the firm to arrange the production process. The firm has made rearrangements over a three-month period. At the end of three months in the evaluation of July 2007 data it is seen that there is an improvement of % 2 - 3 (% 50) in production losses, in production cost 16,80 - 25,20 YTL (% 50), and production tine loss 0,25 - 1 hour (% 50).Also, the pulling endurance test, resistance calculation and finite elements analyses have been made to the three groups of chains manufactured in constant (fixed) parameters in the flash front welding machine.