Java teknolojileri ile bir milletvekili danışmanlık ve ziyaretçi takip sistemi geliştirilmesi
Developing a deputy consultancy and visitor trailing system with java technologies
- Tez No: 216712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVENÇ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüz teknoloji çağında bilgisayar kullanımı artık bir ihtiyaç haline gelmiştir ve bilgisayar her alanda özellikle de iş hayatımızda bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Ülkemizde, özel sektörün yanı sıra kamu kuruluşlarında da işlemler (dokümantasyon, yazışma, bilgi paylaşımı vs.) bilgisayarlar aracılığı ile yürütülmektedir.Bilgisayar kullanımının bu kadar yaygınlaştığı ülkemizde son yıllarda bu gelişime ayak uyduran en önemli kurumlardan birisi de TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) dir.TBMM'nin üyesi olarak mecliste görev yapan milletvekillerine yakın bir geçmişte diz üstü bilgisayar dağıtımı ile, hayata geçirilen e-meclis projesi ? kapsamında milletvekillerinin ve aynı zamanda danışman ve sekreterlerinin bilgisayar ve interneti daha etkin kullanmaları amaçlanmış ve kurslar düzenlenmiştir. Aynı proje kapsamında her milletvekilinin kendi adına siteleri oluşturulmuştur. Diğer yandan kendisiyle görüşmeye gelen ziyaretçilerin her türlü talebini karşılamaya ve randevu, toplantı, vs. gibi konularda ziyaretçilere yardımcı olmaya çalışmaktadırlar.Bu çalışmada, ziyaretçi takip sistemleri incelenmiş; TBMM milletvekillerinin ve danışman ve sekreter gibi çalışanların ziyaretçilere yönelik her türlü kaydı daha sağlıklı bir şekilde tutmaları amaçlanmış ve de pratik, hızlı, hizmet standartları yüksek, yeni teknolojilerden faydalanılmış bir uygulama yazılımı geliştirmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the time of the present day, the usage of computer becomes necessity anyway and computer provides us great ease in every field especially in the business life. In our country, operations (documentation, correspondence, info sharing etc.) are implemented through computers also in the public organization in addition to the private sector.In our country in which the usage of computer becomes so widespread TGNA (Turkish Grand National Assembly) is one of the most important organizations which keeps up with this development in recent years.Of recent date with the allocation of laptops to the deputies who officiate in assembly as members of TGNA it was aimed that the deputies and also their consultants and secretaries to use computers and internet more effective and courses were ordered within the context of e-assembly project ? which is implemented. Within the context of same project for each deputy his/her own website was formed. On the other hand they also about to meet every claims of visitors who came to make interview with him/herself and about to help to the visitors with cases such as appointment, meeting, etc.In this work the existing visitor trailing program is analysed; by the deputies of TGNA and the employee such as consultant and secretary about visitors to keep all sorts of records more healthy is aimed and also improving an implementation software which is functional, speedy, with high-level service standards and taken the advantage of new technology is planned.