Kar amaçlı olmayan imalata yönelik işletmelerde optimum maliyet muhasebesi yönteminin tespiti: Türk deniz kuvvetleri için bir model
Determining the optimum cost accounting system for not-for-profit production based organizations: A model for Turkish navy
- Tez No: 216838
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET BOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalısmada kar amaçlı olmayan imalata yönelik isletmelerin maliyet muhasebesi sorunları incelenmis ve uygulamaya yönelik iyilestirme güdüsü ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlıgı baglısı Gölcük Tersanesi için ?Faaliyet Tabanlı Maliyetleme? sistematigine dayalı maliyet analiz ve kontrol modeli gelistirilmesi hedeflenmis; bu hedefe uygun olarak tersane ürün portföyünde yer alan 1400 tonluk 209 sınıfı denizaltının insa maliyeti hesaplanmıstır. İsletme literatüründe; degisik kaynaklarda, farklı bakıs açılarına göre farklı isletme sınıflandırmalarına rastlanmakta olup, bu sınıflandırmaların büyük çogunlukla hatalı oldugu ve örnegin askeri tersaneler gibi karmasık üretim ve servis çıktıları üreten ve kar amacı gütmeyen isletmelerin klasik eserlerde dogru konumlandırılmadıgı tartısılmıstır. Bu tür isletmelerin yönetsel fonksiyonlar ve karar süreçleri açısından en büyük problemleri basta kar gibi nihai kontrol ölçütünün yoklugu olmak üzere degisik nedenlerden dolayı performans ve verimlilik ölçümü noktalarında yogunlasmaktadır. Yönetimin karar süreçlerinde ihtiyaç duydugu en önemli girdisi maliyet figürüdür. İsletme faaliyetlerinden dogan maliyetlerin dogru sekilde tasnifi ve analizi kar amaçlı olmayan isletmeler için de hayati öneme sahiptir. Tersaneler sektörel olarak yüksek genel giderlere sahip isletmeler olup; kar amaçlı olmayan imalata yönelik isletmelerden birisi ve ana fonksiyonları gemi insa ve onarım olan Gölcük Tersanesi için faaliyet tabanlı maliyetleme sistematigi büyük bir uygulama potansiyeli tasımaktadır. Anahtar Kelimeler : Kar amaçlı olmayan isletmeler, Gölcük Tersanesi, faaliyet tabanlı maliyetleme, yönetim ve maliyet muhasebesi, verimlilik.
Özet (Çeviri)
In this study cost accounting problems faced by not-for-profit production based organizations have been analyzed and being motivated for improvement in practice; it was aimed to construct a cost accounting and analyze procedure for the use of Gölcük Naval Shipyard, Turkish Navy, based on ?Activity Based Costing? systematical approach and in accordance with the aim the total production cost of a 1400 tons 209 class submarine which is one of the products of the shipyard has been calculated as well. On the theoretical basis; it was discussed that the accounting literature included a variety of enterprise classifications based on different approaches and it was assessed that majority of those were not suitable for use since they did not imply the not-for-profit state enterprise having complex production and service outputs such as military shipyards. Being lack of final benchmarking criteria namely profits; and because of some other related issues the major problematic areas on the context of managerial functions and decision making accumulate on productivity issues and performance measurements. The most important input factor needed by management during decision making process is the cost figure of the operations. As for the private enterprise; classification and analyzing the costs resulting from the operations is also vital for not-for-profit organizations. The final result obtained by the study is that ABC possesses many advantages for not-forprofit organizations as a management concept and has a great potential in order to be adapted to the organizations such as Gölcük Naval Shipyard. Keywords : Not-for-profit organizations, Gölcük Naval Shipyard, activity based costing, managerial accounting, cost accounting, productivity.