Orman Genel Mmüdürlüğü'nün personel yapısı ve sorunları
The personnel structure of General Directorate of Forestry and its problems
- Tez No: 216868
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN KUVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Public Administration, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Orman Genel Müdürlüğü'nün Personel Yapısı ve Sorunları? baslığı altında Orman Genel Müdürlüğü'nün personel yapısı ortaya konularak, orman mühendislerine ait sorunlar incelenecek ve bu sorunların çözümüne yönelik öneriler sunulacaktır. Bu kapsamda Orman Genel Müdürlüğü'nün bir tasra kurulusu olan ?stanbul Orman Bölge Müdürlüğü örnek alınarak incelenmistir. Bu amaca yönelik olarak, öncelikle literatür taraması ve ilgili mevzuatın incelenmesi tamamlanmıstır. Bununla birlikte Orman Genel Müdürlüğü ve ?stanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki yöneticiler ve orman mühendisleri ile görüsmeler yapılarak çalısmaya altyapı olusturacak veriler elde edilmistir. Bu çalısmalar kapsamında hazırlanan anket formu ?stanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki sube müdürleri, isletme müdürleri, isletme müdür yardımcıları, isletme sefleri, bölge müdürlüğünde çalısan orman mühendisleri ve isletme müdürlüğünde çalısan orman mühendislerine uygulanmıstır. Anket sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda orman mühendislerinin sorunları ortaya konulmustur. Yapılan inceleme, görüsme ve anket sonucunda, orman mühendislerinin örgüt yapısı, iletisim, ücret, hizmetiçi eğitim, motivasyon, görevde yükselme, çalısma ortamı kosulları, personel ile ilgili sorunları ortaya konulmus ve bu sorunlara çözüm önerileri getirilmistir.
Özet (Çeviri)
The paper entitled ?The Personnel Structure of General Directorate of Forestry and Its Problems? addresses the problems facing the forest engineers at General Directorate of Forestry and solutions to those issues discussed in this paper. Regional Forest Directorate of Istanbul, a subdivision of General Directorate of Forestry , was chosen as the study site. In order to complete the study, manager of each Directorate and foretst engineers were interviewed. At the same time, a research has been conducted by examined and current legislation. By depending of these studies, a survey has been prepared and conducted on the engineers of General Directorate of Forestry . As a conclusion of conducted researches, interviews, and surveys ; some issues of forest engineers have been addressed such as the organizational structure, communication, wage, staff education and development, motivation, promoting to different positions and work conditions. Also, solutions to these issues have been developed.