Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatının yeniden yapılandırılması için model önerisi
A model proposal for reorganizing the provincial organization of General Directore of Forestry
  1. Tez No: 391600
  2. Yazar: METİN ERATİLLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURULLAH KURUTKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın amacı, hızla gelişen sistemler, yöntemler, teknikler... karşısında Orman Genel Müdürlüğü'nün taşra örgütlerinin bu değişim ve gelişmelere uyumlu olarak yeniden yapılanma ihtiyacının varlığını sorgulamak ve bu değişim ve gelişimlere cevap verecek yeni bir yapılanma modelini işgörenlerin de görüşleri doğrultusunda sunmaktır. Araştırmanın evreni iki Bölge Müdürlüğü, ondokuz Orman İşletme Müdürlüğü ve 122 Orman İşletme Şefliğinde görev yapan mühendislerdir. Araştırmanın ana kütlesini yukarda sayılan tüm birimlerde görev yapan toplam 264 orman mühendisinden oluşmaktadır. Yapılan araştırmada 153 anket formu araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırma verileri SPSS 19 paket programında analiz edilmiştir. Bu çalışmada, resmi çalışma saatlerinin yapılan işe uyumu, görevde yükselme ve ilerleme olanakları, özel hayata ayrılan zaman, Şube Müdürlerinin iş yüküne etkileri, işgörenlerin iş yoğunluğundan dolayı fazla çalışma durumları, işgörenlerin fazla çalışma nedenleri, işgörenlerin bulundukları görevde kalma eğilimleri, çalışma şartlarını etkileyen baskı unsurları, örgütün işgörenlerin sahip olduğu beklentileri karşılama durumu, işgörenlerin kişisel tatmin düzeyleri, işgörenlerin düşüncelerine üst birimlerce değer verilme düzeyi, işgörenlerin kendilerini geliştirebilme imkânları, bürokratik faaliyet yoğunluğunun asli göreve etkileri, işgörenlerin iş bölümü ve branşlaşma istekleri, Orman İşletme Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü'nün ormancılık amaçlarına varmadaki başarı algısı, başarılı yöneticilerin nasıl ödüllendirileceği, başarının nasıl ölçüleceği ve işgörenlerin nasıl bir taşra örgütü yapısı istediği analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, Kruskall Wallis, Schaffe, Duncan ve Tukey testleri kullanılmıştır. Araştırmanın alt amaçlarına göre de, korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Araştırma sonuçları beşinci bölümde belirtilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, gerek dünyadaki ve gerekse ülkemizdeki ormancılıktan beklentilerin zaman içinde değişmesine karşın ormancılık örgütünde etkin bir değişikliğe gidilmediği, işgörenlere aşırı ve farklı görevler yüklenildiği, iş yoğunluğunun işgörenlere dengesiz dağıtıldığı, işgörenlerin etkin kullanılmadığı, yoğun bürokratik faaliyetlerin asli görevleri engellediği tespit edilmiştir. Bu çalışma ile elde edilen sonuçların ışığında belirtilen olumsuzlukları en aza indirecek yeni bir taşra örgütü modeli tasarlanmıştır. Ayrıca bu çalışmada önerilen model ile mevcut örgüt yapısı ve literatürde önerilen modellerin kıyaslanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examinate the existence of reorganization need, in accordance with changes in rapidly developing systems, metods, and techniques, for General Directore of Forestry and by taking into consideration the employees, to present new organization structure which might respond all these changes and developments. Population of the study consisted of 264 forest engineers, worked in two regional directorate, 19 forest district directorates, and 122 subdistricts. In totally; 153 questionnaires were used in the research.. The research data were analyzed using SPSS 19 package program This research focused on the topics as follws; suitability of official working hours to the work, promotion and advance opportunities, the effects of Branch Managers on the workload, overwork status of the employees because of the working intensity, causes of overwork of employees, trends in remaining of same position for employees, pressure factors affecting the working conditions, status of the organization to meet the expectation of its employees, personal satisfaction levels of employees, the level of valuing to employees' idea by the senior management, the opportunities for employees to develop themselves, the effects of bureaucratic activity intensity on the primary tasks, division of labor and specialization requests of employees, preception of success to reach the forestry objectives by Regional Directorates and Forest District Directorates, how to reward the successful managers, how to measure the success, how provincial organizational structure do employees want. Kruskal-Wallis, Schaffe, Duncan and Tukey tests were used for evaluating of data. Correlation and regression analysis were also used based on sub-objectives. The research consists of five chapters. The conclusions of the study were given in the fifth section. As a result of this study, although expectations from forestry changed over time in the world as well as in Turkey, forestry organization wasn't changed effectivaly. Besides, it was concluded that overworks and different tasks had been uploaded and work intensity had been distributed unbalanced to employees and employees couldn't have used effective and intensive bureaucratic activites had impeded the primary tasks. In light of the results of this study, a new provincial organization model was designed to minimize the negative effects, mentioned above. Additionally, model, proposed in the study was compared with present organizational structure and other models in literature.