Performance of mutual funds in Turkey
Türk yatırım fonlarının performansı: Deneysel bir araştırma
- Tez No: 36361
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAT AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET TÜRK YATIRIM FONLARININ PERFORMANSI: DENEYSEL BÎR ARAŞTIRMA Hakan Kalkan Yüksek Lisans Tezi, İşletme Enstitüsü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Kürşat Aydoğan Profesyonel yönetime sahip portföylerin market portföyüne ve şuradan yatırım alternatiflerine göre daha iyi performans göstermeleri beklenir. Profesyonel fon yönetimleri hem market zamanlaması hem de yatırım aracı seçiminde sıradan yatırım stratejilerine göre üstünlük sağlamalıdırlar. Bu beklentiler profesyonel fon yönetimlerinin performansları ile ilgili birçok araştırma ve çalışma yapılmasına sebep olmuştur. Araştırmaların büyük bir bölümü profesyonel fon yönetinılerinin market portföyüne üstünlük sağlayamadığım göstermiştir. Bu çalışmada, Türkiye'deki durum onsekiz Türk yatıran fonunun Ocak 1989 ve Nisan 1992 dönemindeki performansları ile araştırılmıştır. Daha anlamlı sonuçlar ve daha iyi bir değerlendirme için çeşitli, çokça kullanılan performans ölçüm metodlan (Treynor, Sharpe, Jensen, Treynor-Mazur, Bhattacharya-Pfleiderer) ve bu metodlann sonuçlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Türk yatıran fonlarının performanslarının ölçümü için daha uygun bir market portföyü geliştirilmiştir. Bu market portföyü ayrıca sıradan yatırımcıların basit yatırım stratejilerini göstermektedir. ıııDeneysel bulgular önceden yapılan birçok araştırma ile tutarlıdır. Sonuçlar Türk market portföyüne göre Türk fon performanslarının zayıf olduğunu göstermektedir. Değişik ölçüm metodlaraun bulguları birbirleri ile tutarlıdır. Market zamanlaması ve yatırım aracı seçimi zayıf bulunmuş, ve diğer sonuçları desteklemiştir. Bulgular istatistiksel olarak anlamlı t-testi sonuçlan ile desteklenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERFORMANCE OF MUTUAL FUNDS IN TURKEY: AN EMPIRICAL INVESTIGATION Hakan Kalkan Supervisor: Assoc. Prof. Kürşat Aydoğan Professionally managed portfolios are expected to outperform market portfolio and ordinary investment alternatives. Managed portfolios have to have both excess market timing and asset selectivity skills with respect to naive investment strategies. These expectations cause to many research and studies about performance of professional funds. A majority of recent studies have shown that managed portfolios could not perform better performance than market portfolio. In this study, the Turkish case is investigated by examining eighteen Turkish mutual funds between January 1989 and April 1992. Various mostly used performance evaluation methods (Treynor, Sharpe, Jensen, Treynor-Mazur, Bhattcharya-Pfleiderer) are used to achieve more significant results and a better evaluation by comparing the results of different methods. A market portfolio that is more appropriate for measuring performance of Turkish funds is developed. This market portfolio also indicates a naive investment strategy of ordinary investors.The empirical evidence is consistent with many recent studies. Results show poor mutual fund performance with respect to the market portfolio. Findings with different measurement methods are consistent with each other. Market timing and security selection skills found to be weak and support the other results. Findings are claimed by significant t-test results. n