Alabalık yetiştiriciliğinin Biga yarımadasındaki (Karamenderes ve Kocabaş çayları) akarsu balıklarının bazı biyolojik özellikleri ve trofik ilişkileri üzerine etkisi
The effect of trout culture on some biological characteristics and trophic relations of freshwater fish in Biga peninsula (Karamenderes and Kocabas stream)
  1. Tez No: 496650
  2. Yazar: SELİN ERTÜRK GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YALÇIN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada alabalık yetiştiriciliğinin, tatlısu balıklarının çeşitlilik ve bollukları, beslenme özellikleri ve komünite ilişkileri üzerindeki olası etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda; üzerinde alabalık tesisi bulunan Çanakkale'deki iki akarsu sisteminde (Karamenderes ve Kocabaş) bir yıl boyunca aylık olarak örnekleme yapılmıştır. Balık ve ortam örnekleri, her iki akarsuda belirlenen 2 istasyondan (alabalık tesisisinin üst ve altında belirlenen iki istasyon) ve balık çiftliği etkisinin olmadığı bir kolundan seçilmiş kontrol istasyonlarından gerekli etik izin alınarak elektroşoker ve çeşitli av araçları ile toplanmıştır. Örnekler Ağustos 2015 ile Temmuz 2016 arasında aylık olarak toplanmıştır. Çalışma sonuçları yetiştiricilik ünitesinden etkilendiği düşünülen istasyonlardan yakalanan balıkların çeşitliliklerini etkilemediği; ancak bolluklarında artış meydana getirdiğini göstermiştir. Beslenme özellikleri sindirim kanalı içeriği ve kararlı izotop analizleriyle değerlendirilmiştir. Türlerin kaynak sıkıntısı çektiklerinde besin tercihlerinde değişiklikler meydana geldiği ve özellikle Salmo sp. ve Phoxinus phoxinus bireylerinin Kocabaş Çayı'nda çiftlik kaynaklı yem ile de beslendikleri belirlenmiştir. Komünite yapısını anlamaya yönelik yapılan niş genişliği ve niş çakışmaları tespiti ile yetiştiricilik ünitesinin özellikle altında bulunan istasyonlarda besin bolluğuna bağlı olarak niş çakışmalarının daha fazla olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma ile, yetiştiricilik yapılan bölgelerdeki doğal balık populasyonlarının, yetiştiricilik faaliyetlerinden bolluk, besin tercihleri ve türler arası etkileşimler açısından etkilendiği gözlenmiştir. Akarsular üzerine kurulan yetiştiricilik işletmelerinde balık, yem ve atık geçişini sınırlayan kapalı sistemler tasarlanması yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate possible effects of trout farming on diversity and abundance, nutritional characteristics and community relations of freshwater fish. The samplings were conducted onto the two stream (Karamenderes and Kocabas) in Canakkale with trout farms constructed next to river and on the river. Fish and benthic specimens were collected by electroshocking and various fishing gears from two stations (located at the top and bottom of the trout farm) in both rivers and from the control stations selected from branches of the stream without fish farm effect. Samples were collected monthly between August 2015 and July 2016. The study results showed that the diversity of fish was not affected caught from stations thought to be affected by the aquaculture unit; but the increase in their abundance. Dietary characteristics were assessed by digestive tract contents and stable isotope analyses. Changes in diet preferences when the species are exposed to source stresses and especially Salmo sp. and Phoxinus phoxinus individuals fed on fishmeal contaminated from the farm in Kocabaş Stream. The niche overlaps and niche widths were determined to understand community structure and niche overlaps were more likely due to the abundance of nutrients in the stations, which are particularly below the aquaculture unit. In this study, it was observed that natural fish populations in aquaculture regions were influenced by abundance, diet preferences and intraspecific interactions. Designing enclosed systems limiting fish, feed and waste transit in aquaculture establishments may be suitable for sustainability of these species.