Cumhuriyet dönemi kentsel açık alanlarının sanat akımları açısından incelenmesi üzerine bir araştırma, İstanbul örneği
The evaluation in art trends of urban areas in the republican period, an example of Istanbul
- Tez No: 216872
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İPEK MÜGE ÖZGÜÇ ERDÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Kentsel mekânı biçimlendiren temel ögelerden biri olan Kentsel Açık Alanlar, içinde barındırdıgı sanat objeleri ve peyzaj ögeleriyle Kentsel tasarımın birim elemanlarını olusturmaktadır. Ortaya atılan yeni anlayıslar ve akımlar, bu sanat objelerini ve peyzaj ögelerini biçimlendirerek, kentsel açık alanların genel tasarım anlayısına yansımakta ve bu da kentsel mekânlara kimlik kazandırmaktadır. Kentsel açık alan tasarımı, tarihsel süreç içinde insanın ilk kez toplumsallasmaya çalıstıgı Paleolitik dönemden, günümüze kadar degisim gösteren sanatsal yaklasımlar ve bunların sonucu ortaya çıkan üsluplar ile açık alan kullanımlarına paralel olarak gelisim göstermektedir. Bu arastırmanın amacı, stanbul'da Cumhuriyet Döneminde yapılan kamu kullanımlı kentsel açık alanlarına ve bu alanlarda bulunan peyzaj ögelerine ve sanat objelerine yönelik bir arastırma yapılarak, bu alanların tasarım ve planlama sürecinde sanatla etkilesiminin nasıl oldugunun belirlenmesi ve sanat akımlarının bu içinde yasadıgımız alanları ne sekilde etkilediginin degerlendirmesinin yapılmasıdır. Bu dogrultuda yedi bölümden olusan arastırmanın kapsamı asagıdaki gibidir: Birinci ve ikinci bölümler: Temel kavramlar üzerinde durulmus, kent, kentsel açık alan, sanat kavramları irdelenerek bu üç ögenin birbiri ile iliskileri sorgulanmıstır. Üçüncü Bölüm: Her tarihsel dönemde yasam biçimini yansıtan kentsel açık alanlarda tasarımı etkileyen sanat akımları ile bunlardan etkilenen peyzaj ögeleri ve sanatsal objeler dünyadan örneklerle anlatılmaya çalısılmıstır. Dördüncü Bölüm: Bütün dünyada etkili olan bu sanatsal yaklasımların Türkiye'deki yansımaları hakkında bilgi verilmeye çalısılmıstır. Özellikle Cumhuriyet Türkiye'sinde kentsel açık alanlarda yasanan gelismeler ve bu alanların tasarımında etkili olan sanatsal yaklasımlar ve mimari stiller bu tez kapsamında belirlenmeye çalısılmıstır. Besinci bölüm: Materyal ve metod belirlenmistir. Materyal olarak stanbul'da Cumhuriyet döneminde çesitli tarihlerde yenilenmis ya da yapılmıs bes adet kentsel açık alan örnegi seçilmistir. Tez çalısması için üç farklı yöntem belirlenmistir. Birinci yöntem literatür arastırması, ikinci yöntem belirlenen örnek alanlara ait arazi çalısması ve üçüncü yöntem ise arastırma konusuyla ilgili uzman görüsünün alınması amacıyla yapılan anket çalısmasıdır. Altıncı bölüm: Bulgular kısmıdır. Bu bölümde ilk kısımda, çesitli kriterlere göre belirlenen bes adet arastırma alanının tarihsel süreçte üstlendikleri islevler, tasarımsal özellikleri ve bu tasarımları olusturan peyzaj ögeleri ile sanatsal objeler belirlenmis ve böylece etkilendikleri sanat akımları belirlenmeye çalısılmıstır. kinci kısımda ise, uzmanlara yönelik yapılan anket çalısması sonucu ortaya çıkan verilerin arastırma konusu içinde degerlendirilmesi yapılmıstır. Yedinci bölüm: Tartısma ve sonuç kısmıdır. Bu bölümde ortaya çıkan sonuçlardan biri sudur; dünyadaki kentsel açık alan tasarımlarına bakıldıgında belirli bir sanatsal yaklasımın etkisiyle sekillendikleri ve sanat olgusunun tasarımla beraber düsünüldügü görülmektedir. Bununla birlikte, stanbul örneginde Cumhuriyet dönemi kentsel açık alanlarının tasarımlarına bakıldıgında ise, Batı'da çogunlukla ortamın gereksinimlerinden, belirli bir felsefe ile dogan sanat akımlarının, ülkemize taklit ve yeni teknolojilerin kullanımı ile geldigi görülmektedir. Özellikle Erken Cumhuriyet Döneminden sonra kentsel açık alanlarda yasanan degisimlerle farklı sanat akımları ortaya çıkmıssa da çalısmaları tamamen belirli bir sanatsal egilimde degerlendirmek dogru olmamaktadır. Söyle ki bir kentsel açık alan belirli özelliklerinden dolayı bir akımı simgelerken, aynı özellik baska uzmanlar tarafında baska bir akım olarak degerlendirilebilir. Dolayısıyla sanat akımlarını kentsel mekânlarda sadece biçimsel ve renk açısından uygulamak yerine, sanatsal yaklasımın felsefi ve ideolojik yönüne inilerek islenmesi, daha basarılı örneklerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.
Özet (Çeviri)
Urban Open Areas, one of the most fundamental factors to shape urban locations, house artistic objects and landscape components, creating urban design unit elements. The unique understandings and trends that are thrust forward shape these artistic objects and landscape components to reflect urban open areas against a general understanding of design. This in turn, allows the urban locations to gain an identity. Urban open area design dates right the way back from the Palaeolithic age, where historically, mankind first tried to become a community, to our present day. The artistic approaches showing the changes and the styles that have developed from the results of these approaches show that the use of open areas follows an evolutionary path parallel to the way the open areas were used. The aim of this research is, to carry out an exploration of urban open areas for public use during the Republic period in Istanbul and the landscape components and artistic objects found in these areas. Thereby, to identify how these areas interacted with art during the design and planning processes and to evaluate in which way artistic trends affected these areas in which we live. In view of this, the research comprising of seven sections is as listed below: Fifth section: materials and methods have been identified. In view of this, five examples of urban open areas were chosen as material that were either renovated or newly built during various dates from the Republican period in Istanbul. For the thesis, three different methods were identified. The first method comprised of literature research, the second method was geological studies belonging to the chosen area examples and the third method consisted of surveying experts in order to obtain expert opinions related to the research topic. Sixth section: contains the results. In the first part of this section, the functions of the five research areas chosen according to different criteria and their landscape factors and artistic objects were identified during the course of history and the identification was attempted of art trends according to these studies. In the second part, evaluations were made on data from the results of a survey study carried out on the experts. Seventh section: contains the discussion and conclusion. In this section, one of the results are; when one looks at urban open area designs in the world, one sees that they are shaped under the influence of a particular artistic approach and that they are thought of together with artistic fact. Together with this, in the example of Istanbul, when one looks at Republican period urban open area designs, one can see that artistic trends have developed through imitation and new technology, whereas in the West, they are born through the requirements of the environment and through a certain philosophy. After the Early Republican Period in particular, even though different artistic trends have come about together with changes experienced in urban open areas, it would be wrong to completely evaluate the studies in a particular artistic bias. Whereas an urban open area may represent a trend due to its specific qualities, the same qualities may be evaluated in another way by other experts. Therefore, instead of putting into practise artistic trends in urban localities based on only shape and colour, an artistic approach delving into the philosophical and ideological direction shall present cause for more successful examples to be developed. First and second sections: concentrates on the basic concepts, city, urban open area, art concepts are studied and questions are asked on the relationships of these three factors. Third section: Examples from around the world are used to try to explain how, for each period in history, the urban open area designs, that reflect our style of living, are influenced by art trends. Landscape factors and artistic objects are then in turn influenced by these designs. Fourth Section: Information has tried to be given on these artistic approaches, effective all around the world and how they have reflected on Turkey. The developments particularly witnessed in urban open areas in Republican Turkey and the artistic approaches effective in the design of these areas and their architectural styles has been tried to be identified in this theses.