Yeni akrilamid esaslı anyonik IPN'lerin sentezi, karakterizasyonu ve şişme/soğurum/denetimli salınım potansiyellerinin araştırılması
Synthesis, characterization of new acrylamide based anionic IPN?s and investigation of swelling/sorption/controlled release potentials
- Tez No: 216893
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDENER KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, yardımcı monomer olarak sodyum akrilat, sodyum metakrilat ve sodyum stiren sülfonat içeren akrilamid esaslı anyonik yarı-IPN'ler ve hidrojeller sentezlenmiştir. Yarı-IPN sentezi için düz zincirli poli(etilen glikol) kullanılmıştır. Yarı-IPN'ler ve hidrojeller, poli(etilen glikol)diakrilat ve poli(etilen glikol)dimetakrilat gibi çapraz bağlayıcılar kullanılarak, çözelti ortamında serbest radikal polimerleşmesi ile hazırlanmıştır.Kimyasal çapraz bağlı kopolimerlerin yapısal karakterizasyonu Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FT-IR) analizi ile yapılmıştır. Isısal karakterizasyon için çapraz bağlı kopolimerlerin diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) analizleri yapılarak camsı geçiş sıcaklığı Tg değerleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yarı-IPN'lerin ve hidrojellerin yüzey gözenekliliği hakkında bilgi edinebilmek için SEM fotoğrafları çekilmiştir.Çapraz bağlı kopolimerlerin şişme özelliklerini araştırmak amacıyla 25oC'da dinamik şişme testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler yardımıyla şişme kinetiği ve difüzyon mekanizması ile ilgili parametreler hesaplanmıştır.Çapraz bağlı kopolimerlerin soğurum özelliklerinin araştırılması amacıyla, model molekül olarak janus green B seçilmiştir. Sentezlenen yarı-IPN'lerin ve hidrojellerin janus green B boyarmaddesini sulu çözeltilerden yüksek oranda soğurdukları belirlenmiştir.Çalışmanın son bölümünde, etkin madde taşıyan yarı-IPN'ler ve hidrojeller sentezlenmiştir. Etkin madde olarak resorsinol seçilmiştir. Sabit sıcaklıkta, resorsinol taşıyan yarı-IPN'lerden ve hidrojellerden etkin madde salınımı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, acrylamide based anionic semi-IPNs and hydrogels containing sodium acrylate, sodium methacrylate and sodium styrene sulfonate as comonomers are synthesized. For semi-IPN synthesis, linear chain poly(ethylene glycol) was used. Semi-IPNs and hydrogels were prepared by free radical polymerization in aqueous solution using poly(ethylene glycol)diacrylate and poly(ethylene glycol)dimethacrylate as crosslinkers.Structural characterization of chemically crosslinked polymers was made by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR) analysis. For thermal characterization of crosslinked copolymers, glassy transition temperatures, Tg values were tried to determine by using differential scanning calorimetry (DSC). Scanning electron microscopy (SEM) images were taken for determination of surface porosity of semi-IPN?s and hydrogels.Dynamic swelling tests were applied at 25oC for the purpose of investigation of swelling properties of crosslinked copolymers. According to obtained data, parameters concerning swelling kinetics and diffusion mechanism were calculated.For the aim of investigation of adsorption properties of crosslinked copolymers, janus green B was chosen as model molecule. It was determined that semi-IPNs and hydrogels adsorbed dye of janus green B from aqueous solutions in high level.At the last part of the study, semi-IPNs and hydrogels carrying active substance were synthesis. Resorcinol was chosen as active substance. At constant temperature, release of active substance from semi-IPNs and hydrogels carrying resorcinol was investigated.