Sonlumsu permütasyon grupları ve S-grupları
Finitary permutation groups and S-groups
- Tez No: 216894
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez; A. O. Asar'ın“On Finitary Permutation Groups”ve M. R. Dixon, M. J. Evans, V. N. Obraztsov, J. Wiegold'un“Groups That Are Covered By Non-Abelian Simple Groups”adlı makalelerinin bir derlemesidir.Bir G grubunun her elemanının eşlenik sınıfı sonlu ise G ye FC-grup denir. Kendisi FC-grup olmayan ancak her özalt grubu FC-grup olan gruplara minimal FC-olmayan grup denir.Komütatör grubu kendisinden farklı olan minimal FC-olmayan gruplar V. V. Belyaev tarafından 1978 yılında sınıflandırılmıştır. Belyaev, komütatör grubu kendisine eşit olan minimal FC-olmayan yerel sonlu bir G grubu var ise ya G/Z(G) basit bir grup ya da p asal olmak üzere G nin bir p-grup olduğunu kanıtlamıştır. 1989 da Kuzucuoğlu ve Phillips G/Z(G) nin basit olamayacağını göstermişlerdir. Dolayısıyla G=G? özelliğini sağlayan yerel sonlu minimal FC-olmayan bir grup var ise bu grup bir p-gruptur. Ancak böyle bir grubun var olup olmadığı 30 yıldır açık bir problemdir.F. Leinen ve V. V. Belyaev birbirlerinden bağımsız olarak böyle bir grup var ise bu grubun sonsuz bir ? kümesi üzerindeki sonlumsu permütasyon grubunun bir altgrubuna izomorfik olacağını kanıtlamışlardır. Bu durumda G=G? özelliğini sağlayan yerel sonlu minimal FC-olmayan bir grubun var olup olmadığını incelemek sonlumsu permütasyon grubun altgruplarını incelemekten geçmektedir. Asar bu makalesinde aşağıdaki şartların var olması durumunda böyle bir grubun olamayacağını kanıtlamıştır:Yerel sonlu minimal FC olmayan bir G grubunun normal olmayan sonlu her F altgrubu için y^{p}?FC_{G}(F) olacak şekilde en az bir y?G\N_{G}(F) varsa G mükemmel olamaz.Değişmeli olmayan basit altgruplarının birleşimi ile oluşturulan bütün grupların oluşturduğu sınıfı S ile gösterelim. Bölüm 4 te, bu özellikte olan grupların(S-gruplar) temel özellikleri verilmiştir. Bu bölümde; G yerel derecelendirilmiş bir S-grup, M grubu G nin serbest periyodik radikali ve G nin tüm sonlu mertebeden elemanları tarafından üretilen normal altgrubu N olmak üzere N?1 ise M?N?G, G/N serbest periyodik, N/M basit olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte M de birimden farklı bir eleman varsa G nin sonlu her altgrubunun ya devirli ya da metadevirli olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a survey of A. O. Asar's and M. R. Dixon, M. J. Evans, V. N. Obraztsov, J. Wiegold's papers that are“On Finitary Permutation Groups”and“Groups that are Covered by Non-Abelian Simple Groups”.A group G is called FC-group if the conjugacy class of every element is finite. G is called minimal non-FC-group if G is not an FC-group, but every proper subgroup of G is an FC-group.All minimal non-FC-groups that are different from their commutator subgroups are classified by Belyaev in 1978. Belyaev proved that if there exists a locally finite minimal non-FC-group G that is equal to its commutator subgroup is either G/Z(G) is simple or G is a p-group for some prime p. In 1989, Kuzucuoğlu and Phillips showed that G/Z(G) can not be simple. Therefore, if there exists a locally finite minimal non-FC-group G with G=G? then it is a p-group for some prime p. But, existence of a perfect locally finite minimal non-FC-group has been a problem for 30 years.F. Leinen and V. V. Belyaev are proved independently that if there exists such a group then it has a non-trivial representation into the group of finitary permutations on some infinite set ?. So the existence problem of a perfect locally finite minimal non-FC-group turns out to investige to finitary permutation groups. Asar, in this paper, proved that there exist no such group if the following holds:If G is a locally finite minimal non-FC-group and for every finite non-normal subgroup F of G there exists y?G\N_{G}(F) such that y^{p}?FC_{G}(F), then G can not be perfect.Let S denote the class of all groups that are the set theoretic union of their non-abelian simple subgroups. In chapter 4, some properties of such groups are examined. In this chapter, it is showed that if G is locally graded group, M is torsion-free radical of G and N is the normal subgroup of G generated by all the elements of finite order and if N?1, then M?N?G, G/N torsion-free, N/M simple. In addition, if also M?1, then every finite subgroup of G is cyclic or metacyclic.