Yeni aminodiboran(4) türevlerinin sentezi ve karekterizasyonu
Synthesis of new aminodiborane(4) derivatives and characterization
- Tez No: 216903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada yeni aminodiboran(4) bileşikleri sentezlenip ve karakterize edilmiştir. Aminodiboran(4) bileşikleri, 1,2-bis-dikloro?1,2-bis-dimetilaminodiboran ve 1,2-bis-dikloro?1,2-bis-didurildiboranın çeşitli lityumamidler ile reaksiyonuyla sentezlenmiştir. Lityumamid türevleri olarak fenilamin (anilin) ve 2,4,6-trimetilfenilamin (mezitilanilin) seçilmiştir. Fenilamin ve 2,4,6-trimetilfenilamin 2 eşdeğer n-butillityum kullanılarak aminin lityum tuzlarına dönüştürülmüştür. Aminodiboran(4) bileşikleri 2 eşdeğer n-butillityum kullanılarak dilityum diborat(4) tuzlarına dönüştürülmüştür. Dilityum diborat(4) tuzlarının diklordimetilsilan, dimetilkalay diklorid ve diklorfenilboranla etkileştirilmesiyle bor heterosiklikleri sentezlendi. Diboran(4) bileşikleri, lityumamidler ve diboran(4)'ün dilityum tuzlarının havaya ve neme karşı çok hassas olmalarından dolayı tüm deneysel çalışmalar argon atmosferi altında Schlenk tekniği kullanılarak yapılmıştır. Bütün bileşiklerinin karakterizasyonu Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (NMR) analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study has been prepared and characterized new aminodiborane(4) compounds. Aminodiborane(4) compounds have been prepared from reaction of 1,2-bis-dichloro?1,2-bis-dimethylaminodiboran and 1,2-bis-dichloro?1,2-bis-diduriyldiboran with different lithiumamides. Phenylamine (aniline) and 2,4,6-trimethylphenylamine (mesitylaniline) were selected as lithiumamides derivatives. Phenylamine and 2,4,6-trimethylphenylamine were converted to lithium salts of amine using 2 equiv of n-buthylithium. Aminodiborane(4) compounds were converted to dilithium salts of diborane(4) using 2 equiv of n-buthylithium. Boron heterocycles were prepared by reacting diborate(4) dilithium salts with dichlorodimethylsilane, dimethyltin dichloride and dichlorophenylborane. Due to diborane(4) compounds, lithiumamides and dilithium salts of diborane(4) which have more sensetive of air and moisture, all experimental works were performed by using Schlenk techniques under argon atmosphere. Structural characterization of all compounds were made with Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (NMR) analiysis.