Pazarlama anlayışında yeni ürün geliştirme ve Bolu ilinde ekmek ile ilgili bir uygulama
New product devolopment in marketing approaches and on application on bread in the Bolu city
- Tez No: 216945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUZİYE COP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İçinde bulunduğumuz 21.yüzyılda teknolojideki gelişmelerin ve rekabetin artması tüketicinin istek ve ihtiyaçlarındaki değişmeler?vb. gibi faktörler nedeni ile işletmeler, sürekli yeni fikirler ve ürünler üretmek zorundadırlar. İşletmeler,üretim teknolojilerinde değişiklik yaparken, değişen tüketici ihtiyaçlarına ve isteklerine cevap verebilmek için de yeni ürün geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktadırlar. Dolayısıyla işletmelerin pazarda yaşamlarını devam ettirebilmeleri, büyüyebilmeleri ve amaçlarını gerçekleştirebilmeleri için yenilikler ve farklılıklar yapması önemlidir. Yeni ürün geliştirme maliyetli ve riskli bir iş olup işletmelerin pazar egemenliğinin ve karlılığının en önemli unsurunu oluşturmaktadır.Bolu ilinde yapılan bu araştırma, pazarlama anlayışında yeni ürün geliştirme konusu ele alınmış ve ekmek sektöründe uygulamaya yer verilmiştir.Araştırmanın amacı, ekmek sektöründe tercih edilen işletme olmak için müşteri odaklı olmayı amaç edinen ve müşterilerle uzun vadeli çalışmayı hedefleyen, pazarlama anlayışı çerçevesinde bunu uygulamak isteyen ve uygulayan işletmelere farklı bir bakış açısı getirmektir. Araştırmada önce literatür çalışması yapılarak kaynaklara ulaşılmış daha sonra uygulamaya yer verilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, pazarlama kavramı ve pazarlama anlayışının gelişimi konuları üzerinde durulmuştur. Müşteri odaklı pazarlama anlayışı konusu açıklanarak, bu konuda önemli bir yere sahip olan yeni ürün ve yenilik kavramlarına yer verilmiştir.Tezin ikinci bölümünde, rakiplerle savaşmanın en önemli silahlarından olan pazara yeni bir ürünle girmenin gerekliliğini açıklamak için yeni ürün geliştirmenin önemi anlatılarak, yeni ürünlerin sınıflandırılması örneklerle açıklanmıştır. Stratejik açıdan yeni ürün geliştirmeye geçilerek yeni ürüne yönelik pazarlama kavramı konusuna değinilmiştir. Daha sonra, işletmeyi yeni ürün geliştirmeye iten faktörler şekil ve örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca, yeni ürün geliştirmede örgütleme ve denetimin nasıl olması gerektiği vurgulanmıştır.Üçüncü bölümde ise; yeni ürün içeriğinde nasıl değişimler yapılarak ürüne yenilik kazandırıldığı anlatılmıştır. Yeni ürün geliştirme stratejileri ve yeni ürün geliştirme sürecinden bahsedilmiştir. Ayrıca, yeni ürünün tüketici tarafından benimsenmesi ana hatlarıyla anlatılmış ve yeni ürün geliştirmedeki belirsizlikler üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde ise konunun daha iyi anlaşılabilmesi için ekmek sektöründe bir model oluşturarak, 425 kişiye anket uygulanmış hatalı ve eksik doldurulan anketler elenerek 400 anket üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen veriler tablolara işlenerek SPSS ortamına aktarılmış ve likert sorularına faktör analizi uygulanmıştır. Tüketicinin ekmek tercihinde nelerden etkilendiği ve ekmek işletmelerinin yeni ürün geliştirmede nelere önem vermeleri gerektiği ve bunu da yaparken nelere dikkat etmesi gerektiği bulunmuştur. Bolu ilinde yapılan araştırmada bu konu ile ilgilenenlere yol gösterici olmasına özen gösterilmiştir.Anahtar kelimeler; yeni ürün, yenilik, pazarlama anlayışı.
Özet (Çeviri)
Companies have to produce new ideas and products because of the facts such as technological development and increasing competition , increase in the consumers? wants and needs in the 21th century we live in.While making changes in producing Technologies , companies do new product development businesses for responding changing consumer needs.For this reason , it is important for the companies to make renewals and diversities in order to have a continueing existance in the market ,to grow and to achieve their goals.Developing a new product which is expensive and risky ,forms the basic element for the companies for their mastery and being profitableness.In this study made in Bolu, developing new products in marketing comprehension and application in bread sector has been gone around for the reason to make contribution to academic studies made about developing new products in marketing comprehension and for making a different viewpoint.The aim of the study is ; to give a different viewpoint to the companies in the bread sector which aim to be consumer centered for being preferred and long term worked.In this study firstly the source materials has been found for literature ,then application has been given place.In the first part of the study ; marketing term and the development of comprehension of the term till today has been emphasized. Explaining the consumer centered marketing , new product and innovation concepts has given place which has an important role in this subject.In the second part of the thesis, for explaining the need to develop new product which is a very important weapon to struggle with the opponents , the importance of developing a new product has been emphasized, and classification of new products has been explained.Strategically marketing for the new product has been dealt.Then the facts that lead the company to develop new products has been explained by figures and examples.Besides organisation in developing a new product and how should the checking be has been underlined.In the third part, how a new product made renewed by making what changes in its content is tried to be explained.Strategies in developing a new product and the process of the new product development has been mentioned.Moreover , new product?s assimilation by the consumer has been mentioned with its main points and the ambiguities in developing new product has been emphasized.In the fouth part in order to make the subject more comprehensible ,there has been made a model in bread sector and a questionnaire has been applied to 425 people and eliminating the false and missing questionnaires an assessment has been made on 400 questionnaires.The acquired data has been applied to tables and transferred to SPSS ,and factor analysis has been applied to likert questions.As a result what effect consumers in their bread preferance and it is a need for bread companies to give importance to develop new products and while doing this for what they should be carefull is found out.For this study which is made in Bolu It is elaborated to be directive for the people who are involved in this subject.Key words; new product,inovation,marketing approaches