İlköğretim II. kademe öğrencilerinin öğrenme stillerinin okul başarıları, beden eğitimi dersine yönelik tutumları ve demografik özellikleriyle ilişkisi
The relationship among learning styles of the secondary school students taking physical education courses their success and attitudes towards phsical education courses and demographic features
  1. Tez No: 216946
  2. Yazar: İLKNUR PALAS AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLŞAD EDİŞ MİRZEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi dersini alan İlköğretim ikinci kademe (6. 7 ve 8. sınıf) öğrencilerinin öğrenme sitillerinin okul başarıları, beden eğitimi dersine yönelik tutumları ve demografik özellikleriyle ilişkisini belirlemektir.Bu araştırmaya 2005?2006 eğitim-öğretim yılında Bolu İli Merkez İlçede bulunan 12 ilköğretim okulunun ikinci kademesinde okuyan toplam 1498 (717 Kız, 781 Erkek) öğrenci katılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilere kişisel bilgileri hakkında 8 sorunun sorulduğu (okul ismi, sınıfı, cinsiyeti, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu, genel not ortalaması, ailenin gelir düzeyi) bir anket uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin öğrenme stillerini belirlemek için Kolb'un (1985) geliştirdiği ?Öğrenme Stilleri Envanteri? ve beden eğitimi dersine karşı tutumları belirlemek için ise Demirhan ve Altay'ın (2001) geliştirdiği Beden Eğitimi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır.Toplanan verilerin çözümlenmesinde, öğrenme stillerinin belirlenmesinde frekans (f) ve yüzde (%) dağılımları kullanılmıştır. Öğrenme stilleri tercihleri ile beden eğitimi dersine yönelik tutumları ve okul başarıları ile ilgili verilerin çözümlenmesinde ise betimsel istatistik ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), öğrenme stili tercihleri ile cinsiyet, sınıf düzeyi, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi ve ailenin gelir düzeyleri ile ilgili verilerin karşılaştırılması için Ki-Kare Testi (X2) kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir.Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre;1. Araştırmaya katılan ilköğretim II. kademedeki öğrencilerin %37,4'ünün değiştiren, %24'ünün özümseyen, %19,8'inin ayrıştıran, %18,8'inin yerleştiren öğrenme stiline sahip olduğu belirlenmiştir.2. Öğrencilerin öğrenme stilleri ile sınıf düzeyleri, cinsiyetleri, babanın eğitim durumu arasında manidar bir fark bulunmuştur (p0,05).Anahtar Kelimler: Öğrenme Stili, Beden Eğitimine Dersine Yönelik Tutum, Akademik Başarı, Cinsiyet, Sınıf, Eğitim Durumu, Gelir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of learning styles of thesecondary school students (6th.,7th and, 8th grades) taking physical educationcourses on their success and attitudes towards physical education courses.One thousand four hundred and ninety eight students (717 girls, 781 boys)with a total of 1498, from 12 secondary schools from Bolu in the 2005-2006education- teaching year participated in this study.In the study a ?personal information inquiry? was applied that includes 8questions (name of the school, class, gender, education level of mother and father,grade point average, income level), in order to collect personal information. Inaddition, to determine the learning styles of the students ?Learning Styles Inventory?developed by Kolb in 1984 and, to determine the attitudes towards physicaleducation courses ?The Student Attitude Scale? developed by Demirhan ve Altay(2001) were used.Students learning styles prefence were analyzed through frequency (f) andpercentages (%). Students taking physical education courses on their succes andattitudes were analyzed using One-way ANOVA. Students learning styles prefencewith gender, class level, education level, mother and father grade point avarege,family income level were compared byusing Chi-square Test.According to the findings gained from the study; it was found that1. 37,4% of the secondary school students attending to the study have diverger,24% of them have assimilator, 19,8% converger and 18,8% accomodatorlearning styles.2.