Value pluralism and compromise in the political sphere
Değer çoğulculuğu ve siyasal alanda ödün
  1. Tez No: 765150
  2. Yazar: MERT ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez,“siyasal”kavramının değer çoğulculuğundan oluştuğunu ve buna göre,“siyasal”ın çoğul değer ve amaçlardan oluşan bir alan olduğunu iddia eden bir değer çoğulculuğu açıklaması geliştirmektedir. Bu değer çoğulculuğu açıklamasında, ödün vermek siyasal alandaki çatışmaları ve anlaşmazlıkları çözümlemek için uygun bir seçenek olarak kabul edilir. Ayrıca, bu tezin iddia ettiği gibi, ödünler makul bir şekilde gerçekleştiğinde, özgürlük bir değer olarak öncelenmeden ve liberalizmi kapsamlı bir öğretiye dayandırmaya gerek kalmadan, siyasal alanda çoğul ifade biçimleri muhafaza edilir. Bu tezde, liberalizmin üç farklı çoğulcu versiyonunu araştırıyorum: Berlin'in liberal değer çoğulculuğu açıklaması, Rawls'un“siyasal liberalizmi”ve Gray'in“agonistik (çatışmacı) liberalizmi”. Her birini bu tezin değer çoğulcu açıklamasından hareketle inceledikten sonra, rasyonel ve evrensel bir fikir birliğine varmamızın mümkün olmadığını iddia ediyorum. Ancak bu, siyasi alanın tamamen çatışmacı terimlerle tanımlanması veya Mouffe'un“hasım”yaklaşımı içinde tasvir ettiği gibi olması gerektiği anlamına gelmez. Bu, indirgenemez çoğul değerler ve kıyaslanamaz bakış açıları gibi konsensüse dayanmayan çoğulcu liberal unsurlar tarafından oluşturulan siyasal alanı kavramamıza yol açan makul tavizler verdiğimiz anlamına gelir.
Özet (Çeviri)
This thesis develops an account of value pluralism which claims that the conception of“the political”is constituted by value pluralism and accordingly,“the political”is the sphere that is comprised of plural values and aims. Within this account of value pluralism, making compromises is accepted to be the viable option of resolving conflicts and disagreements in the political sphere. Besides, as this thesis argues, when compromises are made sensibly, the plural ways of expression are maintained in the political sphere without prioritizing liberty as a value and without a need of grounding liberalism on a comprehensive doctrine. In this thesis, I explore three different pluralist versions of liberalism, namely Berlin's liberal account of value pluralism, Rawls'“political liberalism”and Gray's“agonistic liberalism”. After examining each of them from the value pluralist account of this thesis, I claim that it is not possible for us to reach a rational and universal consensus. However, this does not mean that the political sphere is to be defined in purely agonistic terms or that it should be as Mouffe depicts it within her“adversarial”approach. It does mean that we make sensible compromises leading us to grasp the political sphere to be constituted by non-consensual pluralistic liberal elements, such as irreducibly plural values and incomparable perspectives.