The problem of cultural transformation and individual integrity in Edith Wharton's novels
Edith Wharton?ın romanlarında kültürel dönüşüm ve bireysel ahlak sorunu
  1. Tez No: 216990
  2. Yazar: İHSAN DURDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSE DİLEK ERBORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Edith Wharton'ın romanları temelde 1870ler ile 1920ler arasındaki dönemiele almaktadır. Bu dönem içerisinde Birlesik Devletler benzersiz degisiklikler geçirdive bir ziraat toplumundan bir sanayi toplumuna dönüstü. Sehirlesme, makinelesme,fabrika sistemi ve yeni araç gereçler birbirininin gelisimine katkıda bulundu.Nüfusun kentlere akını sehirlerin eski köklesmis ailelerinin saltanatını sona erdirdi.?Edith Wharton'ın Romanlarında Kültürel Dönüsüm ve Bireysel Ahlak Sorunu?baslıklı bu tez bu dönüsümü incelemektedir.The Age of Innocence ve The Custom of the Country romanları budönüsümün iki farklı evresini vermekte, bu tez de, sözkonusu degisimi inceleyip eskisistemin yeni sistem karsısındaki kaçınılmaz çözülüsünü saptamaya çalısmaktadır.lgili dönemde ortaya çıkan sosyo-ekonomik degisimleri gözden geçirip dönüsümünbu iki romandaki sınıfların tutumları ve ana karakterlerin etik bakıs açılarındakiyansımalarını inceledikten sonra, bu tez, gerek dönemlerinin geçmis gerekse yenigelenlerin tutkularının kendilerininkinden çok daha güçlü olması yüzünden eskisistemin ve eski degerlerin çözülüsünün kaçınılmaz oldugu yargısına varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Edith Wharton?s novels are mainly set between the 1870s and the 1920s.During the period the States experienced unequalled changes and transformed froman agrarian to an industrial nation. Urbanization, mechanisation, and new facilitiespromoted each other. The influx into cities ended the sovereignty of the establishedold families. This thesis titled as ?The Problem of Cultural Transformation andIndividual Integrity in Edith Wharton?s novels? examines that transformation.The Age of Innocence and The Custom of the Country portray twodifferent phases of the transformation and this thesis investigates the change anddetect the inevitable disintegration of the old system in the face of the new one. Afterobserving the socio-economic changes occured during the period, and searching thereflections of the transformation in the attitudes of social classes and moralperspectives of the protagonists of the two novels, the thesis arrives at the conclusionthat the breakdown of the old system and old values were inevitable both becausetheir day was over and because the ambitions of the parvenus were far more strongerthan theirs.