Edremit Körfezi kıyılarında ziraat hayatı
Agriculture life of the Edremit Bay coasts
- Tez No: 216996
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ziraat, İstatistik, Geography, Agriculture, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışma, Ege Bölgesi'nin kuzeyinde yer alan Edremit Körfezi kıyılarının ziraat hayatını coğrafi açıdan incelemek amacıyla yapılmıştır. ?Edremit Körfezi Kıyılarında Ziraat Hayatı? konulu yüksek lisans tez çalışmamda araştırma sahasının doğal ortam özellikleri ziraate etkileri doğrultusunda incelenmiş ve Edremit Körfezi kıyılarında ziraat hayatının esasları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Edremit Körfezi kıyıları Türkiye'nin en önemli ziraat alanlarından birisidir. Ülkemizdeki zeytin ağacı varlığının önemli bir kısmını barındıran araştırma sahamızda ziraat hayatına damgasını vuran en önemli ürün zeytindir. Coğrafi şartların sağladığı olumlu imkanlardan dolayı yerleşme tarihi oldukça eskiye inen araştırma sahamızda zeytincilik ilkçağlardan itibaren sahadaki en önemli tarımsal faaliyet olmuştur ve bu durum günümüzde de devam etmektedir. Edremit Körfezi çevresi Türkiye'nin önemli zeytin ve zeytinyağı üretim alanlarından birisidir. Doğal ortam şartlarının yetişmesini olanaklı kıldığı zeytinin yöre ekonomisinde önemi çok büyüktür. Zeytinin yanında araştırma sahamızda çok çeşitli sebze ve meyve yetiştiriciliği de gerçekleştirilmektedir. Ziraat hayatı, başta iklim ve toprak şartları olmak üzere coğrafi faktörlerin etkisi altındadır. Ziraat hayatı ana çizgileri dahilinde bu faktörlerin izlerini taşır. Bunun yanında ziraat hayatı sadece coğrafi faktörlerin etkisinde değildir. Beşeri faktörlerin de ziraat hayatındaki rolü çok büyüktür. Bu noktadan hareketle öncelikle ziraî faaliyetlerin doğal çevre şartlarıyla yakın ilişkisi olduğu göz önünde bulundurularak, araştırma sahamızın fiziki coğrafya şartları ortaya konulmuştur. Daha sonra sahanın yerleşim tarihi ve nüfus özellikleri ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde araştırma sahasının ziraat hayatı incelenmiş, yetiştirilen başlıca ürünlerin yetişme şartları ve üretim durumları değerlendirilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise araştırma sahasında temel ekonomik faaliyet olan ziraatın sürdürülebilir olması için mevcut sorunlar tespit edilmeye ve bunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to examine the geographical point of view of the agriculture life of the Edremit Bay coasts which are located towards the North of the Aegean Region. The natural characteristics of the area in question have been examined in the views of agriculture in my thesis whose subject is entitled“Agriculture Life of the Edremit Bay Coasts”, and fundamentals of agricultural life in the Edremit Bay coasts are considered and inspected. The Edremit Bay coasts are among one of the foremost agricultural locations in Turkey. Olives are the prevalent crop in the study area which have an important role to play in the existing olive groves. Because of the geographical conditions providing more favourable opportunities, cultivating olives has been at the forefront of agricultural activity since the antiquities in the mentioned area whose settling history is quite former, and this situation is still present. The Edremit Bay's general geographical location is one of the most important production areas for both olives and olive oil. Owing in large part to the natural conditions to produce the oil, it has the biggest ratio of the regions economy. Besides olives, many other kinds of fruits and vegetables are also manufactured and raised in our investigated area. Agricultural activities are affected in large part due to geographical factors, but climate and soil features are the most important factors to be mentioned here. Nevertheless, agricultural life is not only affected by geographical factors, but also humans, which also plays a great role here. Therefore, the close relation between agricultural activities and environmental conditions are considered first and foremost, and our research areas physical conditions are put forward. Later, the history of settlement in the area and it's populational and environmental features are presented. On the second chapter of this study, agricultural life is investigated, and production figures of the main crops by their growing conditions are estimated. To develop agriculture that is the base of economical activity around the research zone, to determine existing problems and to find suggestions for solutions for these problems are studied and covered in the last chapter. The agricultural problems of the study area have been determinded and presented for solutions regarding this problem in the last chapter of this study.