Bursalı Rahmî Çelebi ve divânı
Rahmi Çelebi of Bursa and his divan
- Tez No: 217010
- Danışmanlar: PROF. DR. M. A. YEKTA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
16. yüzyılda yaşamış şairlerden olan Bursalı Rahmî Çelebi edebiyat tarihimizde hak ettiği yerini alamamış şairlerimizdendir. Tezkirelerde ve hayatından bahseden diğer kaynaklarda genç yaşta şiire olan yatkınlığından, şiirlerinin toplumda sevilip rağbet gördüğünden, şiirdeki başarısından ve Bursalı şairler içinde ilk sırada yer almasından dolayı kendisinden övgüyle söz edilmektedir. Buna rağmen günümüzde şiirlerinin sadece bir kısmı çeşitli araştırmacılar tarafından yayınlanmıştır.Bu çalışmamızda Bursalı Rahmî Çelebi'nin hayatı ve eserleri incelenmiş ve Divan'ı metin halinde hazırlanmıştır. Tek ve tam nüshası Ankara Milli Kütüphane Y. nr. 6803/1'de kayıtlı olan bu divan hakkında yapılmış bu çalışma ile edebiyat tarihinde diğer eserleri ile tanınan ve anılan Rahmî'nin daha etraflı bir şekilde tanıtılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bursalı Rahmî Çelebi (of Bursa), is one of the poets who lived in the sixteenth century and could not retain the reputation that he deserved. The biographical anthologies (tezkires) and other biographical works on his life all paid tribute to his aptitude in poetry in his young ages, how his poetry was appreciated, and his success that made him a leading figure among other poets in Bursa. Despite this fact, only parts of his poems have been published by several researchers.In this study, the life of Bursali Rahmî Çelebi and his works are investigated, and his Divan is presented in a text format. The only complete copy of his Divan is available in the National Library in Ankara (Y. nr. 6803/1). By undertaking the task of studying this divan in a detailed fashion, the main aim here is to introduce Rahmi, who is known and acquainted with his other works, in a larger framework for analysis.