Zeki Ömer Defne'nin şiirlerinin tematik açıdan incelenmesi
The thematic analysis of the poems of Zeki Ömer Defne
- Tez No: 217009
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Çalışmamız, eserlerini Cumhuriyet Döneminde vermiş olan Zeki ÖmerDefne'nin şiirlerinin tematik açıdan incelenmesini ihtiva etmektedir.Zeki Ömer Defne 1903 yılında Çankırı'da dünyaya gelmiş, kırk altı yıledebiyat öğretmeni olarak görev yaptıktan sonra 1968 yılında emekli olmuştur. 2Aralık 1992 tarihinde İstanbul'da vefat eden Defne, uzun yaşamı boyunca edebiyatınşiir türünde eserler vermiş bir şairdir. Defne'nin yayınlanmış üç şiir kitabıbulunmaktadır. Bunun yanında, Dede Korkut Hikâyelerinde Edebi Sanatlar konulubir kitabı vardır. Ayrıca kitaplarına almadığı dergilerde yayınlanmış birçok şiirivardır.Bu çalışmanın birinci bölümünde Zeki Ömer Defne'nin hayatını, edebîfaaliyetlerini ve dönemin edebiyatı içindeki yerini analiz ettik. İkinci bölümDefne'nin ferdi temaları işlediği şiirlerinin incelenmesinden oluşmaktadır. Üçüncübölüm ise onun sosyal temaları işlediği şiirlerin incelenmesinden meydana gelmiştir.Sonuç bölümünden sonra yer alan kaynakçada Defne'nin kitapları, dergi vegazetelerde yayınlanan şiirlerinin kronolojik listesi, sanatçı hakkında yazılanlar vefaydalandığımız diğer kaynaklar yer almaktadır. Son olarak ek kısmında, Zeki ÖmerDefne'nin Osmanlı Türkçesi ile yazdığı, yayınlanmış ilk şiirlerine yer verdik.
Özet (Çeviri)
Our study comprises the thematic analysis of the poems of Zeki Ömer Defne,who issues his poems with the Republican era.Mr. Defne was born in Çankırı in 1903, after he had worked as a teacherduring forty-six years then who retired in 1968. Defne is poem who wrote the poemsin the literature area during his long life, he died On December 1992. Mr. Defnepublished the three poem books. Moreover he wrote a book about the art of literatureon the Story of Dede Korkut. In Addition, there are many poems in the variousjournals apart from his poem books.In this work, first of all we have analyzied the life of Zeki Ömer Defne, hisliterary activities and his position in the period of the literature. The second partconsisted of the search of Defne?s individual thema of the poems. The third partincludes the examination of his social thematic poems.After conclusion section, there is bibliography which contains thechronological lists of the poems of Defne, those are published in the books, journalsand newspapers; furthermore it has the other resources we benefited to write thethesis. At last section, we have attached the translations of the poems of Zeki ÖmerDefne who published the first poems in Ottoman Turkish.