Korku edebiyatı (gotik edebiyat) ve Türk romanındaki örnekleri
Gothic literature and its examples in Turkish novel
  1. Tez No: 217011
  2. Yazar: V. ÖZGE YÜCESOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, gotik edebiyat ve Türk romanındaki örnekleri ele alınmıştır.Batı edebiyatında on sekizinci yüzyıl sonunda Aydınlanma Hareketi'ninrasyonalist ortamına bir tepki olarak ortaya çıkan gotik edebiyat; cin, peri, vampir,hortlak gibi doğaüstü unsurlardan beslenerek okurda korku hissi uyandırmayıhedefleyen edebi bir türdür. Gotik edebiyat bilhassa roman ve hikâye türleriçerçevesinde Batı edebiyatlarında giderek gelişmiş ve günümüze başarılı örnekleri ilegelmiştir.Türk edebiyatında birçok romanda korku motifi yer almakla birlikte, korkutemasının gotik bir amaç doğrultusunda kullanıldığı sınırlı sayıda örnek vardır. Buçalışmaların ortaya çıkışı yirminci yüzyıla rastlar. Türk edebiyatındaki varlığını uzunaralıklarla ortaya konan gotik roman örnekleri ile sürdüren türe duyulan ilgi 1980sonrası artmaya başlar.Tezin amacı gotik ve gotikimsi ögeler barındıran Türk romanları eksenindeTürk edebiyatında gotik türünün serüvenini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, gothic literature and its examples in Turkish novels are handled.Gothic literature, appeared as a reaction in western literature to the rationalistaspect of Enlightenment Movement in the latest years of the 18th century, is a literalgenre of which target is to make the reader feel scared by the means of metaphysicselements such as fairy, jinn, vampire, fearsome ghost. Gothic literature has beenimproved gradually in western literatures especially in the frame of novel and storygenres and has reached today with successful examples.In Turkish literature, although there are figures of fear in many novels, thenumber of examples in which the theme of fear is used for a gothic purpose are few.The appearance of those studies corresponds to the 20 th century. The interest for thegenre mentioned here which survives by the means of gothic novel examplesproduced at long intervals, started to rise after 1980.The aim of the thesis is to put forth the adventure of the genre of gothic forconsideration in the frame of Turkish novels bearing gothic and gothic-likeelements.