Sinan Pasa'nın tazarru'-nâme'sindeki benzetme unsurları ve edebî tasvirler
Allegories and literary discriptions of Sinan Paşa?s Tazarru?-name
  1. Tez No: 217020
  2. Yazar: ESMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATİLLÂ ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu tez XV. yüzyıl Anadolu sahasında gelisen sanatlı nesrin ilk ve en basarılıörnegi olan Tazarru`-nâme'deki her biri klâsik edebiyat açısından birer anahtarniteligi tasıyan benzetme unsurları ve edebî tasvirleri inceleyerek benzetme yönlerinitespit etmek üzere hazırlanmıstır. Özenle seçilmis kelimeleri, seci ve aliterasyonları,yogun söz sanatları ve kelime oyunlarıyla Tazarru`-nâme'nin üslûbu Osmanlı nesiredebiyatında asırlarca taklit edilmisse de verilen eserlerin hiçbiri onu gölgedebırakamamıstır. Eserin yazarı Sinan Pasa, Fatih Sultan Mehmet zamanında ?Hâce-iSultânî? payesini elde etmis, bir dönem vezirlige kadar yükselerek ?Hoca Pasa?unvanını almıs, devrin önde gelen sahsiyetlerindendir. Yapılan çalısmayla birdöneme derin ilmi ve dehasıyla imzasını atmıs bir aydının sanat anlayısı, insana vehayata bakısı ortaya konmaya çalısılarak klâsik edebiyatın estetik ve düsüncedünyasına ısık tutmaya yardımcı olmak amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
This work intends to investigate the allegories and the literary descriptions ofTazarru`-nâme which is the first and the most successful example of rhymedOttoman prose in 15th century. It is considered that this allegories and literarydescriptions are keys to explain the basic topics of the classical literature. AlthoughTazarru`-nâme has been imitated by many authors, it remained unique with itsalliterations, outstanding and rhyming words and extraordinary images in this field.The author of Tazarru`-nâme, Sinan Pasa, who lived in the period of Fatih SultanMehmet and became his vizier for a short time was a noted scholar and intellectual ofhis time. In this study, it is aimed to introduce this elevated scholar and author?sworldview and art vision for the later researches on the classical literature.