Sinan Paşa'nın Tazarruʿ-Nâme'sindeki metaforlar
Metaphors in Sinan Pasha's Tazarruname
- Tez No: 947438
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN HAKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 558
Özet
Tarihî metin çalışmalarının çeşitli boyutları vardır. Yapısal ve semantik özellikler, bütünsel niteliktedir. Farklı boyutlar olsalar da birbirini tamamlar ve metni meydana getirirler. Metafor da bu boyutlara hizmet eden dallardan biridir ve insanların tecrübelerini nasıl anladıkları, kavram sistemlerinde nasıl yapıya kavuşturdukları, insanların soyut ve detaylı ifadeleri açıkça belirleme ihtiyaçlarını tecrübeleriyle ilişkilendirmeleri, tecrübeleri hangi somut kavramlarla kısmen yapıya kavuşturarak anlama yöntemleri geliştirdikleri, kavramların ya da tecrübelerin çeşitli boyutları ve kavramlar arası ilişkiler ile ilgilenir. Osmanlı Türkçesi sahasında metaforik açıdan incelenebilecek verimli kaynaklar değerlendirildiğinde edebiyat tarihine getirdiği yenilik ve zengin üslubu göz önünde bulundurularak Sinan Paşa'nın Tazarruʿ-nâme'si tercih edilmiş, tezin amaçlarını gerçekleştirebilecek nitelikte görülen bu eser üzerinde çağdaş metafor çalışmalarının temelini oluşturan Lakoff ve Johnson'ın kavramsal metafor kuramı doğrultusunda inceleme yapılmıştır. İnceleme dâhilinde Sinan Paşa'nın bakış açısıyla tasavvuf konusu da işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Historical text studies have various dimensions. Structural and semantic features are holistic. Even though they are different dimensions, they complement each other and create the text. Metaphor is one of the branches that serve these dimensions and deals with how people understand their experiences, how they structure them in concept systems, how people associate their need to clearly identify abstract and detailed expressions with their experiences, with which concrete concepts they partially structure experiences and develop methods of understanding, various dimensions of concepts or experiences and relationships between concepts. When the productive sources that can be studied metaphorically in the field of Ottoman Turkish were evaluated, Sinan Pasha's Tazarruname was preferred considering the innovation it brought to the history of literature and its rich style and this work, which was deemed to be capable of a chieving the aims of the thesis, was examined in line with Lakoff and johnson's conceptual metaphor theory, which forms the basis of contemporary metaphor studies. The subject of sufism from Sinan Pasha's perspective was also discussed within the scope of the examination.