Mülakat hataları ve mülakat sürecine etkisi: Bir alan araştırması
Interview errors and its effects on the interview process: A case study
  1. Tez No: 217030
  2. Yazar: ZEYNEP TARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN AKGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mülakat, günümüzde en çok kullanılan işgören seçim aracı durumundadır. Doğru yapıldığıtakdirde hem işgören hem de işveren açısından oldukça önemli faydaları vardır. Yanlışyapıldığı takdirde ise, mülakatların tüm avantajları dezavantaja dönüşmektedir. Başka birdeyişle, mülakat hataları mülakatın psikolojik ve yönetim süreci üzerinde olumsuz etkileryaratarak, hem zaman kaybı hem de maddi israfa neden olmaktadır. En çok yapılan mülakathataları ve bu hataların mülakat sürecine etkisi bu tezin konusunu oluşturmaktadır.Yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanılarak oluşturulan bu tez, 54 deneğe uygulanan biranket çalışması ile sonuçlanmaktadır. Bu araştırmada, ülkemizde mülakatçıların en çokyaptığı hatalar tespit edilerek, bu hataların mülakatın psikolojik ve yönetim sürecine etkisiincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Interview is one of the most used employee selection means in our days. When doneproperly, it has quite important uses for both the employer and the employee. And when doneimproperly, all the advantages of the interview become disadvantages. In other words,interview mistakes create negative effects on the psychological and administrative process ofthe interview and thus cause waste of both time and money. The most often made interviewmistakes and the impact of these mistakes on the interview process comprise the subject ofthis thesis.This thesis, formed by making use of local and foreign sources, is finalized with a survey,applied to 54 subjects. In this research, the most often done mistakes by interviewers in ourcountry are defined and the impacts of these mistakes on the psychological and administrativeprocess of the interview have been examined.