Dış ticaret ve alternatif finansman tekniklerinin işleyişi ile muhasebe uygulamaları
Foreign trade and process of alternative financing techniques with accounting applications
  1. Tez No: 217046
  2. Yazar: NAZGUL ADYRANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGÜTAY AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Ülkelerin ekonomik baglamda gerçek kazançları, diger ülkelerle olan ticarifaaliyetleri sonucu elde ettikleri döviz gelirleridir. Ekonomik açıdan güçlenmeyolundaki ülkelerin refah seviyesinin yükselmesi için, sanayi üretiminin artması,tarım ve hayvancılık üretimindeki büyüme, ekonomik ve ticari alanlarda basarılı olmagerekliligi tartısılmaz bir gerçektir. Ürünlerin iç piyasalarda oldugu kadar yurt dısıpiyasalarda da pazarlanması gerekmektedir. Bu faaliyetler çerçevesinde dıs ticaretislemleri ve alternatif finansman tekniklerine vakıf dıs ticaretçilere ihtiyaç duyulacagıasikârdır.Günümüzde dıs ticaret politik ve teknolojik gelismelerin sundugu olanaklarınartması sonucu ekonomik iliskilerin temelini teskil eder hale gelmistir. Dıs ticaretkonusunda uluslar arası isletmelerin uyguladıkları ticari kurallar bu ülkelerin dısticaretle ilgili mevzuatları kapsamında yürütülür.Bu çalısmada dıs ticaret ve alternatif finansman tekniklerinin isleyisiyürürlükteki son mevzuatlara göre incelenmistir. Konuyla ilgili çesitli kaynaklardanarastırmalar yapılmıs ve karsılastırmalar sonucunda öz ve pratik bilgiler içeren birdoküman hazırlamaya çalısılmıstır. Türkiye'de ve dünyada ekonomik platformlardafinansman tekniklerindeki gelismeler de degerlendirilmistir. Muhasebe uygulamalarıda gelismelere göre güncellestirilmistir.Dıs ticaret ve alternatif finansman teknikleri hakkında pratik ve güncel bilgilerderleyerek bir kaynak meydana getirmek tezimin ana temasını olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Real profits of countries in economical context are the exchange incomesthat they have gained them from commercial activities with other countries. It is afact that in order to increase the wealth level of the countries that are on the way ofbecoming economically strong, increase of industrial production, the growth inagricultural and livestock production, the necessity of success in economical andcommercial fields are the facts to increase. It is necessary that the productions bemarketed in foreign markets as well as in domestic market. Within the framework ofthese activities, it is apparent that foreign traders who are good at foreign tradeoperations and alternative financing techniques will be needed.Today, foreign trade has gradually formed the basis of economic relations asa result of the increasing possibilities which have been presented by political andtechnological developments. Trade rules, which international enterprises apply inforeign trade, are enforced within the foreign trade legislation of these countries.In this study, the foreign trade and process of alternative financingtechniques were analysed according to current legislation. Various relevant sourceswere examined and at the end of the comparisons, a document includingelementary and practical information was prepared. Moreover, developments infinancing techniques in economic platforms both in Turkey and in the world wereevaluated. Accounting applications have also been updated according todevelopments.Forming a source by collecting practical and up-to-date information?s onforeign trade and alternative financing techniques is the main theme of mydissertation.