Dış ticaretin finansmanında kullanılan teknikler ve eğitimi
The Technigues whic are used at financing of the foreign trade and their education
- Tez No: 133742
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Son yıllarda dünya dış ticaretinde büyük gelişmeler gözlenmekledir. Sanayileşmiş ülkelerde temelde üretim bolluğu, ihracatta bir kredi yansına yol açmış ve vadeli satış teknikleri daha önemli hale gelmiştir. Bu arada iletişim teknolojisindeki hızlı gelişmeler, uluslararası para ve sermaye piyasalarındaki büyüme, bankaların bu piyasalardan pay kapma çabaları ve ihtisas bankalarının gelişimi gibi faktörler, finansman kurumlarını da ihracatta factoring, forfaiting ve leasing gibi finansman tekniklerinin uygulanmasına yöneltmiştir. Globalleşen dünya ekonomisinde rekabetin kızışması, özellikle 20. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren iç ve dış ticarette firmaların işlerini basiti eştirici yeni pazarlama ve finansman tekniklerinin ortaya çıkmasını, araştırılmasını, geliştirilmesini ve uygulanmasını sağlamıştır. Ülkemizde de giderek artan dış ticaret rakamları, alternatif finansman tekniklerinin uygulanması gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, gelişmiş ülkelerde yıllar önce kullanılan ve ihracat sektörü için olumlu gelişmeler ortaya çıkaran finansman tekniklerini tanıtmak ve söz konusu tekniklerin karşılaştırmasını yapmaktır. Aynı şekilde bu tekniklerin ülkemizdeki sorunlarını ortaya koymak ve kısmen de olsa çözüm üretmektir. Söz konusu tekniklerin benzer ve farklı noktalarının bilinmesi, vadeli ticaretin önem kazandığı günümüzde ihracatçılar için önem arzetmektedir. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde; Dış ticaretin temel unsurlarından olan ihracat, ithalat ve dış ticaretin finansmanı konusunda tanım, gelişim ve kapsam üzerinde durulmaktadır.İkinci bölümde; Türkiye'deki dış ticaret finansman teknikleri genel bir çerçevede analız edilmeye çalışılmış, bu finansman tekniklerinin işleyişi ve Türkiye uygulamasının etkinliğinin araştırılmasına önem verilmiştir. Üçüncü bölümde; dış ticaret finansman tekniklerinin Türkiye'deki uygulanması konusunda bir alan araştırması yapılmıştır. Dördüncü bölümde; dış ticaret eğitimi ve mesleki eğitim kavramlarına değinilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Substantial developments are observed in world trade in recent years. Production abundance in industrial countries primarily resulted in a credit competition in export sector and forward sale methods have become more important. By the way, factors such as fast developments in communication technology, growth in international fund and capital fund and capital markets, efforts to take profit from these markets by banks and development of specialization banks direct the financing institutions to apply financing methods such as forfeiting, factoring and leasing in exportation. Increasing the competition on globalized world economy has enabled the appearing, investigation, improvement and implementation of new marketing and financing methods, which make simple the works of the companies in internal and international trading, especially from second half of the 20th century. Gradually increasing foreign trade figures in our country have brought up the necessity to application of alternative financing methods. Purpose of this study is to introduce and compare financing methods which have been used at developed countries for years and revealed the constructive improvements for export sector. Furthermore, bringing up the problems of these methods and provide solutions, even partly, for them are targeted. Familiarity with similar and different points of methods in question are important for exporters today that forward sale method has gained importance. mThis study, which is comprises four section, includes the fallowings: First Section: Definition, development, scope of the export, import and foreign trade which are basic element of the foreign trade. Second Section: Analysis of foreign trade financing methods in Turkey in general frame giving the importance to the investigation of operation of these financing methods and effectiviry of implementation at Turkey. Third Section: Training on foreign trade, occupational education concepts are studied. Fourth Section: A field study on application of foreign trade financing methods at Turkey has been performed. IV