The relationship between ınequality and development: The case of Turkey
Kalkinma ile gelir dağilimi eşitsizliği arasindaki ilişki: Türkiye örneği
  1. Tez No: 217055
  2. Yazar: GÖRKEMLİ DEMİREL KAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR FİSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada gelir dağılımını düzelterek kalkınmayı hızlandıracak politika önermeleri ortaya koymabilmek için kalkınma ile gelir dağılımı eşitsizliği arasındaki ilişki araştırılması amaçlanmıştır. Bu tezin bugüne kadar yapılan çalışmalardan farkı kalkınma düzeyinin GSYİH büyüme oranı yerine alternative bir ölçüt olan Beşeri Kalkınma Endeksi ile tanımlanmasıdır. Ayrıca, Türkiye için kalkınma ve gelir dağılımı çalışmaları yapılmasına karşın bunlar arasındaki ilişkiden hareketle politika önermeleri getiren çalışmalar yapılmamıştır.Çalışmada Türkiye'nin gelir dağılımı ve kalkınma performansı yıllar içindeki gelişimi değerlendirilmesinin yanısıra illerin Beşeri Kalkınma Endeksi değerleri ve bu illerin gelir dağılımı eşitsizliğine yaptıkları katkılar incelenmiştir. Çalışmanın ampirik analiz kısmında yatay kesit analizi kullanılarak kalkınma göstergeleri ile gelir dağılımı eşitsizliği arasındaki negative ilişki ortaya konulmuştur. Bu ilişkiden hareketle gelir dağılımı eşitsizliğini azaltabilecek politika önermelerinin sonuçlarının gözlemlenebilmesi için bir genel denge modeli oluşturulmuştur. Doğrudan vergi oranlarının arttırılması, daha yüksek gümrük vergilerinin uygulanması, üretimden alınan vergilerin azaltılması ve kamu tasarruflarının arttırılması şeklindeki politika denemelerinin gelir dağılımını düzeltici etkisi olduğu gözlemlenmiş, bu uygulamalarla dolaylı olarak kalkınmanın da hızlandırılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the empirical relationship between development and inequality for suggesting policies that could accelerate the development by improving the distribution of income. Unlike previous studies, in this thesis the level of development is described by an alternative measure, Human Development Index, rather than growth rate of GDP. In addition, although many studies analyzed the development and income distribution phenomenon in Turkey, none of them proposed policy implications having motivated from the relation between these two.In the study the progress of income distribution and development performance of Turkey through out the years is evaluated as well as the examination of provincial Human Development Index values and the contribution of provinces to countrywide inequality. In the empirical analysis part the negative relation between income inequality and development indicators are exposed by using cross section analysis. Accordingly, a general equilibrium model is conducted to observe the outcomes of the policy scenarios that could reduce the income inequality. The income distribution improving impact of policy experiments such as imposing direct tax increases, imposing higher rates of tariff, decreasing the activity taxes on production and increasing the governments saving level is observed which indirectly results in acceleration of development.