The nexus between financial development and economic growth in Turkey: A semi-parametric approach
Türkiye'de finansal gelişim ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Semiparametrik yaklaşım
- Tez No: 681570
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLOĞLU, DR. OSMAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ekonomik büyüme ve finansal gelişim arasındaki ilişki ve bu ilişkinin diğer faktörlerden nasıl etkilendiği literatürde her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Bu ilişkiyi belirlemek uygulanacak ekonomi politikalarının belirlenmesinde de etkili olacaktır. Türkiye'nin çok farklı büyüme dinamikleri olduğundan, ekonomik büyüme ve finansal gelişim arasındaki ilişki ülke için önemli bir soru haline gelmiştir. Çalışmada büyüme kişi başı reel GSYİH ile ifade edilmiştir. Bu şekilde enflasyon etkisinden kaçınılmış ve dağılım eşitsizliğinden arındırılmıştır. Yüksek enflasyonun uzun dönemli finansal enstrümanların gelişimine zarar vermesi ve milli gelirin eşit olarak dağıtılmaması aslında Türkiye'nin önemli sorunlarıdır. Bankalar, sigorta şirketleri ve banka dışı finans kuruluşları finansal sektöründeki hizmetlerdir. Ancak, Türkiye'de finansal sistemi bankacılık sektörü domine etmiştir. Finansal sektörü uygun biçimde yansıtabilmek için bankacılık sistemi ve borsa, literatüre uygun olarak modele katılmıştır. Çalışmada kullanılan zaman serileri 2002Q1-2020Q3 çeyreklik verilerini kapsamaktadır. Modelin bağımlı değişkeni olan büyümeyi ifade etmek için kişi başı GSYİH reel büyüme verisi kullanılmıştır. Bankacılık sektörünü belirtmek için likit yükümlülüklerin GSYİH'ya oranı (LIQUID), mevduat bankalarının özel sektöre verdiği kredilerin GSYİH'ya oranı (BANK) ve mevduat bankalarının varlıklarının Merkez Bankası'nın ve mevduat bankalarının toplam varlıklarına oranı (ASSETS) ile gösterilmiştir. Sermaye piyasasını modele katabilmek için işlem hacminin GSYİH'ya oranı (VALUE) ve piyasa değerinin GSYİH'ya oranı (CAP) değişkenleri kullanılmıştır. Ekonomik büyümeyi etkileyen diğer faktörleri kontrol edebilmek için modele katılan makroekonomik değişkenler şu şekildedir, gayrisafi sabit sermaye oluşum oranı (GFCF), çalışan nüfusun (15 yaş ve üzeri) büyüme oranı (EMP), devlet harcamalarının GSYİH'ya oranı (GOV), ihracat ve ithalat toplamının GSYİH'ya oranı (TRADE). Zaman serilerinin zaman içindeki davranışı, ADF, PP ve KPSS birim kök testleri yardımıyla“durağanlık”kavramı dahilinde kontrol edilmiştir. Lineer bağımlılığı test etmek için korelasyon analizi yapılmıştır. Bu aşamalar sonucunda temel varsayımları sağlayamaması nedeniyle bazı değişkenler parametrik modelden çıkarılmıştır. Lineer model üzerinden heteroskedastisite Breusch & Pagan [22] test ile kontrol edilmiştir. Modelde homoskedastisite reddedilmiştir. Bu durumda, bağımsız değişkenlerin farklı kantillerde bağımlı değişkene farklı etkileri olabilir, yani heterojenlik söz konusudur. Bu farklı etkileri inceleyebilmek kantil regresyon kullanmak için bir motivasyondur. Ekonomik büyüme ve finansal gelişim arasındaki ilişkinin tam olarak belirlenebilmesi için kantil regresyon metodolojisi baz alınarak parametrik yaklaşımla lineer ve lineer olmayan modeller oluşturulmuş, sonrasında uygun modeli bulmak amacıyla parametrik olmayan ve semiparametrik modeller uygulanmıştır. Parametrik modelde istatistiki olarak anlamlı çıkmayan degişkenler semiparametrik modelin parametrik olmayan kısmına yerleştirilerek model kurulmuştur. Analiz, ekonomik büyümenin %5, %25 (en düşük kantiller), %50 (medyan) ve %75, %95 (en yüksek kantiller) üzerine odaklanmıştır. Bulunan sonuçlara göre, semiparametrik model, finansal gelişim ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi elde etmek için idealdir. Sonuçlar gösteriyor ki Türkiye'de 2002Ç1- 2020Ç3 dönemi için bütün kantillerde (en düşük olan hariç) ekonomik büyüme bankacılık sektörü aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ayrıca, bankacılık sektörünün büyüme üzerinde daha güçlü bir etkisi vardır. Bahsedilen bu etki özellikle mevduat bankası varlıklarının Merkez Bankası ve Mevduat Bankaları varlıkları toplamına oranı üzerinden görülür.
Özet (Çeviri)
The relationship between economic growth and financial development and how this relationship is affected by other factors has always been an interesting topic attracted a considerable attention in the literature. It is necessary to determine the mentioned relationship in order to implement necessary policies accordingly. The relationship between economic growth and financial development has become a vital question for Turkey, since the country has various dynamics of growth. The growth rate is expressed in terms of real GDP per capita in order to avoid impacts of inflation and eliminate distribution inequality, both of which, in fact represent a substantial problem for Turkey as benefits are not shared broadly, and high inflation damage the development of long-term financial instruments. Banks, insurance companies and non-bank financial institutions are the services of the financial system, however banking sector dominates financial system in Turkey. In order to represent financial sector completely, banking system and stock market are included in the model according to the literature. The study involves quarterly time series data over the period 2002Q1-2020Q3. The dependent variable of the model, economic growth is expressed in terms of the growth rate of real GDP per capita. Banking development indicated using the variables such as, the ratio of liquid liabilities to GDP (LIQUID), the ratio of credits issued by deposit banks to private sector GDP (BANK), and the ratio of deposit bank assets to the sum of Central Bank assets and Deposit Banks assets (ASSETS). Equity market indicators are the ratio of value traded to GDP (VALUE) and the ratio of market capitalization to GDP (CAP). In order to check for other factors of economic growth, macroeconomic control variables are employed, which are presented as follows, the growth rate of gross fixed capital formation (GFCF), the growth rate of employed population (aged 15 and over) (EMP), the ratio of government expenditure to GDP (GOV) and the ratio of the sum of exports and imports over GDP (TRADE). The behaviour of time series over time was checked within the concept“stationarity”with the help of unit root tests, which are ADF, PP and KPSS. Correlation analysis was performed to test the linear dependence. As a result of these stages, some variables that could not satisfy basic assumptions were excluded from the parametric model. Heteroskedasticity was tested with the Breusch & Pagan [22] test over the linear model, as a result the null hypothesis of homoskedasticity is rejected. In this case, the independent variables may have different effects on the dependent variable in different quantiles i.e. there exist heterogeneity. Investigating these different effects is a motivation to use quantile regression methodology. To see the appropriate relationship between economic growth and financial development using the quantile regression methodology, initially, linear and nonlinear models were applied on the parametric side. Afterwards, nonparametric and semiparametric models established with the aim of finding a suitable model. The variables that were not statistically significant in the parametric model were placed in the non-parametric part of the semi-parametric model and the model was established in that way. The analysis focused on the 5%, 25% (lowest quantiles), 50% (median) and 75%, 95% (highest quantiles) of the economic growth. According to the results, the semiparametric regression setting is an ideal model in order to capture the relationship between financial development and economic growth. The results show that economic growth occurs through the banking sector in all quantiles except the lowest one, over the period 2002Q1-2020Q3 in Turkey. Also, banking sector has a more strong effect on the economic growth. The stated effect especially occurs through the ratio of deposit bank assets to the sum of Central Bank and Deposit Banks assets.