Development of argument structure in the early phases of language acquisition
Dil ediniminin ilk aşamalarında üye yapısının gelişimi
  1. Tez No: 217060
  2. Yazar: BENGÜ YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SOFU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tomasello (1992) küçük çocukların başlangıçta eylem ve eylem üye yapılarını birim birim sözcüksel yapılar olarak öğrendiklerini ve ancak sonraları öğrenmiş oldukları yapıları bir eylemden diğer eyleme genellemeye başladıklarını öne sürmüştür. Tomasello'ya göre dilde soyut bir eylem kategorisi, çocukların farklı eylemlere ve onların üye yapılarına daha fazla aşina olmalarıyla ortaya çıkmaktadır. Tomasello'nun bu fikirlerini göz önünde bulundurarak, bu çalışmada üye yapısının ortaya çıkışı iki gelişimsel aşama: OSU (Ortalama Sözce Uzunluğu) aşama I ve II boyunca, dil edinimlerinin ilk dönemlerinde olan beş kız çocuğundan toplanan veri üzerinde incelenmiştir. Öncelikle eylemlerin etrafında beliren üye yapısı biçimleri belirlenmiş, sonrasında ise üye yapısının dil ediminin ilk aşamalarında, belirli fiiller etrafında sözcüksel temelli olarak ortaya çıkıp çkmadığı sorusu araştırılmıştır. Sonuç olarak, ilk üye yapısı bilgisinin belirli eylemler etrafında geliştiğine dair bazı belirtiler bulunmuştur. Eylemler ilk olarak EYLEYEN --- / EYLENEN --- biçimlerinde ortaya çıkmış, sonrasında ise eylemlerle birlikte EYLEYEN EYLENEN --- / EYLEYEN EYLENEN YÖNELME --- biçimlerinde üye bileşimleri gözlenmiştir. Bu sonuçlar üye yapısı ediniminin sıfır açık üye kullanımından çoklu üye kullanımına doğru birikerek çoğalan bir biçimde geliştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tomasello (1992) suggests that young children initially learn verbs and their arguments as lexical constructions, on an item-by-item basis, and only later begin to generalize the patterns they have learned for one verb to another. As to Tomasello, an abstract `verb? category develops, as children become more familiar with different verbs and their argument structure. Taking into consideration Tomasello?s position, in this study, development of argument structure was examined on the data gathered from five female children who were at the early phases of their language acquisitions, within two developmental stages: MLU (Mean Length of Utterance) Stage I and II. Firstly, argument structure frames developing around verbs were characterized and following this, the question if argument structure develops around individual verbs in a lexically specific way in the early phases of language development was investigated. The results showed some evidence for verb?specific knowledge of early argument structure. Verbs first appeared in ACT --- / OBJ--- frames, then combinations of arguments along with the verbs in ACT OBJ --- / ACT OBJ GL --- frames were observed. These findings revealed that acquisition of argument structure was cumulative: It starts with no overt arguments and ends up with multiple arguments.