Second language acquisition of any-type negative polarity items (npis) in English by Turkish adult learners
İngilizce?deki hiç- olumsuzlama öğelerinin Türk yetişkinler tarafından edinimi
  1. Tez No: 217102
  2. Yazar: REYHAN AĞÇAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Olumsuzlama öğesi, olumsuz öğe içeren bağlamlarda karşımıza çıkan sözcük ya da sözcük grubudur. Bu çalışama, Ingilizce hiç- olumsuzlama öğeleri üzerine yoğunlaşmıştır. Amacı söz konusu öğelerin yetişkin Türk öğrenciler tarafından edinilmesini incelemek olan çalışmanın katılımcıları Çukurova Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nde okumakta olan iki grup öğrenciydi. Ileri ve orta düzey ingilizce öğrencilerinden yarım bırakılmış cümleleri sözlü olarak tamamlamaları istenmiş ve verdikleri yanıtlar kaydedilmiştir. Elde edilen veriler; verilen doğru cevaplar, olumsuzlama öğeleri ve hataların sıklıkları doğrultusunda çözümlenmiştir. Sonuçlar, ileri düzey İngilizce öğrencilerinin olumsuzlama öğelerini daha sık kullandıklarını göstermiştir. Çalışma ayrıca, ana cümlenin olumsuz öğe içerdiği ve yan cümlede olumsuzlama öğelerinin kullanılması gerektiği durumlarda her iki grubun da kendilerine yönlendirilen soruların büyük çoğunluğuna yanlış yanıt verdiklerini, ana cümlenin olumsuz öğe içermediği durumlarda ise son derece iyi bir performans sergilediklerini ortaya koymuştur.Anahtar Sözcükler : İkinci Dil Edinimi, Hiç- Olumsuzlama Öğesi, Ana Cümle, YanCümle
Özet (Çeviri)
A Negative Polarity Item is a word or phrase that can appear in a context which includes a negative. The English any-type Negative Polarity Items are the ones upon which the present study is concentrated. Its main purpose was to investigate the second laguage acquisition of the items in concern by Turkish adult learners. Two groups of students attending the English Language Teaching Department of Çukurova University, Adana were the participants of our study. They were given an oral sentence-completion task and their responses were transcribed. The data obtained from the task in question have been analyzed with respect to the frequencies of correct responses, NPIs as well as errors occurred through the experiment. The outcomes of the study have indicated that the more proficient the learners, the more frequently they produced NPIs. In addition, it is noteworthy that both groups produced incorrect responses to approximately two third of the items which involved them to use NPIs in embedded clauses when the matrix clauses contained a negative while they showed an impressive success in their performance of responding the items when no negative appeared in the matrix clause.Key Words : Second Language Acquisition, Any-type Negative Polarity Item,Matrix Clause, Embedded Clause