Otobüs dizel motorlarında alternatif yakıt olarak sıkıştırılmış doğalgaz kullanımı
Use of compressed natural gas as an alternative fuel for diesel-powered urban buses
- Tez No: 21711
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET SAFGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Şehir içi toplu taşımacılığında yoğun olarak otobüs kullanılan kentlerde, otobüs dizel motorları, kansorejen yapıdaki partikül ve ekolojik zararları olan NOx emisyonu ile halk sağlığını tehdit etmektedir. Bu zararlı emisyonlarda azaltmaya gitmek, aynı zamanda yakıt maliyetlerini düşürmek amacıyla, otobüs dizel motorlarında., alternatif yakıt statüsündeki sıkıştırılmış doğalgaz kullanımı git tikçe artan bir kabul görmektedir. Dünyanın bir çok bölgesinde, dizel motorları, doğal gaz kullanımı için otto motoruna veya çift yakıtlı (dizel doğalgaz) motorlara dönüştürülmüştür. Fakat, bu dönüşümlerin sonucu hakkında referans alınabilecek kalitede pek az veri vardır. Dönüştürülen örneklerin pek azı aynı standart şartlarda denendiğinden, değişik dönüşüm sistemlerinin performans ve emisyonlarını karşılaştırmak çok güç olmaktadır. Bundan hareketle, bu çalışmada, mevcut dizel motorlarından dönüştürülerek kullanılan otto çevrimi, stokiometrik ve fakir karışımlı sıkıştırılmış doğalgaz motorları ve dizel ilkesiyle çalışan çift yakıtlı (dizel/doğalgaz), pilot püskürtmeli sıkıştırılmış doğalgaz motorlarının performans ve emisyonuna etkiyen temel nedenler araştırılarak, bu sistemlerin yapılarından kaynaklanan sınırlar ortaya konup, bu sistemlerden beklenebilecek performans ve emisyonlar belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
USE OF COMPRESSED NATURAL GAS AS AN ALTERNATIVE FUEL FOR DiESEL-POWERED URBAN BUSES SUMMARY Worldwide concern over urban air pollution continues to increase and, in this context, the diesel-powered buses are often cited as the source of many unpleasant emissions. Diesel buses form a vital component of the transpor tation system in most cities of the developing world. The large numbers and high emisions levels of these vehicles make them major contributors to the poor air quality found in many urban areas. The growing concern in this poor air quality poses a considerable challange to the diesel engine because it currently cannot meet the proposed standarts. Most notably the diesel engine is unable to achieve the particulate level, and satisfaction of the NOx level increases the particulate. Diesel particles have concluded to be a health hasard and a human carcinogen. They penet rate deeply into the lung and remain there for long periods of time. Sulfate and nitrate particles caused by diesel powered vehicles, make up a significant fraction of urban airborne particulate matter (especially the inhalable por tion). Use of alternative clean and more economical fuels is frequently considered as an emissions control strategy. Natural gas is one the alternative fuels to diesel being considered for low emissions heavy-duty applications. The major reason for converting buses to natural gas is to reduce their particulate emissions. However, in some applications, the driving force is reduced fuel cost, and the reduced particulate level an additional benefit. While heavy transport vehicles are not suited to natural gas fuelling in all applications, there are some applications where the use of natural gas is feasible. Operational drawbacks of natural gas vehicles are the space required for fuel cylinders, refueling operation and reduce vehicle range. IVFor fleets, such as city or suburban buses, where the vehicles travel only limited distances and returm to the depot on a regular basis, the limit on range and the space required for storage cylinders has a minimal effect. Natural gas heavy-duty engines are based on existing diesel engines rather than being designed from new. This is because the transport industry is traditionally uses diesel engines and absolute number of these engines produ ced is relatively small even though their application in the urban environment has a very high profile. At present, no optimized engine exists whose primary design is to operate on natural gas for the size and performance range needed for urban buses. This solution necessitates high associated capital costs and significant lead time. Two basic options are available for the use of natural gas in diesel engines. In dual operation the quantity of diesel fuel supplied in each cycle may be reduced and natu ral gas mixed with the intake air makes up the total fuel input to the engine. In spark ignition operation all diesel injection equipment is removed from the engine, the combus tion chamber modified, and a spark ignition system and gas carburetor are fitted to the engine Each option has advantages and disadvantages compared with the other and compared with the diesel engine. spark Ignition conversions Natural gas is an excellent fuel for otto-cycle engines, As a gas under normal conditions, it mixes readily with air in any proportion. Unlike liquid fuels, it does not need to vaporize before it will burn, thus, cold engine starting is easier and cold-start enrichment is not requi red. This reduces CO emissions. Pure methane has an equivalent research octan number of 130 which allows increased compression ratios as high as 15:1. Methane is a single-carbon fuel, contains no nitrogen of sulfur, and does not mix with oil, consequently, it does not foul the combustion chamber, engine oil and spark plugs as much does gasoline. Natural gas can be mixed better with air and more evenly distributed from cylinder to cylinder, which promotes smoother engine operation.