Elastik uzuvlu bir mekanizmanın dinamik analizi
Dynamic analysis of mechanisms with elastic members
  1. Tez No: 21710
  2. Yazar: HASAN ALLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada elastik uzuvlu bir mekanizmanın dinamik analizi adı altında, üç çubuk mekanizmasının elastik kabul edilen biyelininin titreşim cevabı ve stabilite analizi problemi ele alınmaktadır. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır: 1. BÖLÜM' de çalışmanın konusu tanıtılmakta ve kullanılan metodlar sergilemektedir. Buna ek olarak daha önce yapılmış olan çalışmalar gözden geçirilip, bu çalışmanın yerinin belirlenmesine çalışılmıştır. 2. BÖLÜM' de ise biyeli elastik, diğer uzuvları rijid kabul edilen üç çubuk mekanizmasının biyeli için hareket denklemi çıkarılmaktadır. Hareket denklemi oluşturulurken, üç çubuk mekanizması bir bütün olarak ele alınmaktadır. Yalnızca biyel dinamiği değil, aynı zamanda diğer uzuvların dinamiği de göz önünde tutulmaktadır. 3» BÖLÜM 'de elde edilen hareket denklemi, örnek olarak seçilen bir mekanizma için çözülmekte ve elde edilen sonuçlar sergilenmektedir. 4. BÖLÜM' de biyenin stabilitesi incelenmekte ve örnek bir mekanizmanın stabilite analizinin gerçekleştirilmesine çalışılmıştır. 5. BÖLÜM sonuçların değerlendirilmesine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DYNAMIC ANALYSIS OF MECHANISMS WITH ELASTIC MEMBERS The present day demand of high production requires machines to run at high speed. At that speed, it is necessary to take into consideration the elasticity of members in the mechanism. This elastic deformations of the machine components which are due to increases in speeds and leads cause inaccuracies in position in addition to fatique failure' and noise and thus, sparply limit the potential of the machine involved. The four-bar mechanism is one of the most commonly used mechanisms in xndustry. The connecting rod is a common machine element with wide engineering applica tions. There fore, the study of dynamic analysis of the elastic connecting rod is very important for :, predicting the performance of the mechanisms. This study presents vibratory response and stability analysis of the elastic connecting rod of a four-bar mechanism. Stability analysis gives the speeds at which the system response is unbounded. We have considered both stability analysis and vibratory response of the system. This- study consists of following parts: 1. Introduction, 2. Ejguation of motion for elastic connecting rod, 3. Vibratory response of the elastic connecting rod, A. Stability analysis, 5. Conclusions.