Publıc transport ımprovement polıcıes: Assessment of the role of route and fare ıntegratıon, modal reorganızatıon wıth specıal emphasıs to İzmır case
Toplutaşım iyileştirme politikaları: Hat ve fiyat bütünleşmesinin, türel yeniden yapılandırmanın rolünün İzmir örneğinde değerlendirilmesi
- Tez No: 217142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA BABALIK SUTCLİFFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Toplutaşımın iyileştirilmesi ve yönetimindeki yeni yaklaşımlar sürdürülebilir kent yaşamını ve kentlerin verimli işleyişini tehdit eden ulaşım sorunlarının üstesinden gelmek için en etkili araçlar olarak kabul edilmektedir. Yüksek maliyetle yeni kapasiteler oluşturma yaklaşımları giderek yerini ulaşım olgusunun iki ucunda yer alan.iki yeni kavrama bırakmakta veya bu yaklaşımı desteklemektedir; talep tarafında Yolcuk Talep Yönetimi ve arz tarafında Ulaşım Sistem Yönetimi.Tezin ana hedefi toplu taşım iyileştirme yaklaşımlarının ve önlemlerinin kentsel ulaşımda ve trafikte olumlu etkiler yarattığını ve daha sürdürülebilir ulaşım sistemine katkıda bulunduğunu göstermektir. Özellikle toplu taşım fiyatlandırma ve diğer fiyat politikalarının türel yeniden yapılandırma çalışmaları ile birlikte, toplu taşımı iyileştirmede ve toplu taşım yolculuklarını arttırmada rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
Public transport improvement and new public transport management approaches are accepted as the most effective tools in order to cope with the urban transportation problem threatening sustainable urban life and efficient functioning of urban areas. The need for new solutions to replace, or support, costly new capacities created two new concepts at the two ends of the transportation phenomenon; Travel Demand Management (TDM) on the demand side and Transportation System Management (TSM) at the supply side.The main aim of this thesis is to show whether such public transport improvement policies and measures can make a difference in urban transport and traffic, and contribute to the attainment of a more sustainable transport system. In particular, it is intended to assess the role of fare and pricing policies together with modal reorganization strategies in improving public transport, and increasing its ridership.